Betegtájékoztató műtéti érzéstelenítéshez

Betegtájékoztató műtéti érzéstelenítéshez

Kedves Páciensünk!

Kérjük, szíveskedjék az alábbi tájékoztatót figyelmesen elolvasni, a mellékelt kérdőívet kitölteni, valamint a beleegyező nyilatkozatot aláírni!

A műtéti beavatkozás előtt alkalma lesz még aneszteziológusával beszélni, kérdéseit feltenni.

Az érzéstelenítés célja a műtéttel járó fájdalom kialakulásának megakadályozása, illetve megszüntetése és az operálandó terület mozdulatlanságának biztosítása. A beavatkozás típusának függvényében különböző módszerek állnak rendelkezésre akár helyi, akár általános fájdalomcsillapításról legyen is szó. Az Ön számára a legalkalmasabb módszert kezelőorvosával és az aneszteziológussal műtét előtt megbeszélik. Célunk a tudomány mai állása szerinti legszakszerűbb ellátás, mellyel hozzájárulunk az Ön gyors felépüléséhez.

Intézetünkben leggyakrabban helyi érzéstelenítésben végezzük a beavatkozásokat, de lehetőség van a fájdalomtűrő képességtől és a műtét típusától függően kiegészítésként vénás fájdalomcsillapító és nyugtató hatású készítmények adására, mely az Ön komfort-érzetének a leginkább megfelel.

Helyi érzéstelenítéskor – a műtét előtt – Ön egy nyugtató tabletta bevétele után megy a műtőbe, ami nagyban hozzájárul tökéletes komfortérzetéhez, illetve kiegészíti a műtőben esetleg szükségessé váló fájdalomcsillapítós és nyugtató gyógyszerek hatását. E tabletta hatása a műtét időtartalmára és az azt követő néhány órára terjed.

A beavatkozás után rövid idővel Ön kísérővel távozhat Intézetünkből. A műtét napján lehetőleg kísérővel közlekedjék tömegközlekedéssel, gépkocsit az előírások szerint nem vezethet 24 óráig!

Még súlyos betegség vagy sürgős műtét esetén is csak ritkán lépnek fel komoly komplikációk, de minden beavatkozásnak van kockázata.

Helyi érzéstelenítésben végzett műtétek alkalmával az érzéstelenítésnek néhány enyhe szövődménye fordulhat elő. Ilyen a szúrás helyén megjelenő lilás elszíneződés esetleg duzzanat. Az érzéstelenítéshez használt gyógyszerre (Lidocain) túlérzékenység igen ritkán jelentkezik, de bármilyen tünetet észlel magán (pl. viszketés, bőrpír, csalánkiütés), a jelen lévő személyzet azonnali szakszerű ellátásban részesíti. A műtét során mindent megteszünk a szövődmények elkerülése érdekében.

Helyi érzéstelenítésben végzett műtét esetén a műtét előtt egy kivizsgálásra (labor, EKG, mellkas röntgen) lesz szükség, az Ön biztonsága érdekében.

A kórelőzménnyel kapcsolatos kérdéseink későbbi lapon lesznek, kérjük, válaszoljon őszintén az egészségi állapotával felmerülő kérdésekre.

Amennyiben műtétre érkezik Intézetünkbe

  • kérjük, hogy otthonában szőrtelenítse az operálandó végtagon körkörösen, magas bikinivonalban a lágyékhajlatban is. Ha szükséges, lábujjáról távolítsa el a körömlakkot, ne krémezze be a testét, végtagjait és kerülje az erős sminket.
  • ne viseljen ékszereket, kontaktlencsét.
  • rendszeres gyógyszereit hozza magával, illetve a reggeli tablettáit (szív, vérnyomás, cukor) egy kevés vízzel vegye be, illetve orvosa utasítása szerint járjon el. Amennyiben véralvadásgátlót szed rendszeresen, azt orvosával konzultálja meg a beavatkozás előtt.
  • kérjük, a reggeli műtétre éhgyomorral érkezzen. Folyadékot, a megjelenés előtt 2-3 órával még fogyaszthat.

Műtőben

Intézetünkbe érkezése után, az előkészítést követően a munkatársunk Önt a műtőbe kíséri. Akár helyi érzéstelenítésben, akár érzéstelenítés nélkül végezzük a műtéti beavatkozását, Ön mellett a műtét alatt mindenképpen lesz aneszteziológus orvos, vagy aneszteziológiai szakasszisztens. Minden beavatkozásnál teljes körű megfigyelésben részesítjük a műtét teljes ideje alatt, ha bármilyen kellemetlensége, szövődménye vagy fájdalma felmerülne, azt azonnal orvosolni tudjuk. A műtőasztalon egyik vénájába kanült helyezünk, amin keresztül infúziót és szükség szerint gyógyszereket tudunk adni. Minden alkalommal vérnyomásmérőt helyezünk a karjára, amivel 5 percenként ellenőrizzük a vérnyomását, ezen kívül figyeljük a vér oxigén-telítettségét és a szívműködését is, hogy ha bármi változás áll be a műtét ideje alatt, azt azonnal észleljük és megfelelően kezelni tudjuk.  Az Ön mellett lévő szakasszisztensre mind a pszichés, mind a gyógyszeres segítségre számíthat. Amennyiben vénásan gyógyszeres fájdalomcsillapítás kiegészítésre van szükség, Ön a műtét fájdalmas részeinél elszenderedhet, de a műtét végén teljesen ébren van.

Műtét után

A műtét után saját lábán távozik a műtőből, folyamatos asszisztensi és orvosi felügyelet mellett rövid időt tölt Intézetünkben. Ezen időszak alatt bármely kellemetlenség (fájdalom, szédülés, hányinger) előfordulását igyekszünk elkerülni illetve azonnal, készséggel orvosoljuk a panaszait a biztonságos elbocsájthatóság érdekében. Rövid pihenés után, kísérővel otthonába távozhat.

A teljes nyilatkozat és kérdőív leöltése

Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
Örökölhető-e a visszeresség?

Örökölhető-e a visszeresség?

Mint minden kórképnek, a visszérbetegség kialakulásának is számos rizikótényezője van. Az örökletes hajlam a vénás betegségek megjelenésében is komoly szerepet játszik, a kórkép családi halmozódásának előfordulása esetén, az utódokban nagyobb eséllyel alakul ki visszeresség. Amennyiben visszérbetegség az egyik szülőnél jelentkezik, a gyermeknek, ötven százaléka esélye van arra, hogy esetében is jelentkeznek visszeres problémák.

Ha mindkét szülő visszérbetegségben szenved, az utódoknál "már" hatvan százalék az esély arra, hogy életük során visszérbetegség alakul ki. Hangsúlyozni kell azonban, hogy számos életmódbeli tényező is befolyásolja a kórkép megjelenését, így azok, akiknél családi "örökség" a visszeresség, tudatos életvezetéssel segíthetnek a visszeresség kialakulásának megelőzésében, illetve a kórkép megjelenésének késleltetésében.

Visszérpanaszok esetén forduljon bizalommal visszérgyógyászati magánrendelésünkön Dr. Szabó Attila érsebész, visszérspecialistához!

Mik a visszérbetegség tünetei?
A kezdeti panaszok sokszor annyira enyhék, hogy többnyire senki nem gondol betegségre, inkább kozmetikai hibának gondolja a kék dudorokat, vagy a pókhálószerűen kirajzolódó vénákat. Sokszor még a láb zsibbadása vagy a megdagadt végtagok sem hívják fel a figyelmet a betegségre. A lábdagadás érzése, a boka megvastagodása, a bőr viszketése későbbi tünetek. Ha éjszakai izomgörcsöket, a bőr vöröses-barnás elszíneződését tapasztalja, valamint hámlást, nedvezést, akkor már előrehaladott visszérproblémáról van szó. Ha elhanyagolják a visszérbetegséget, lábszárfekély alakulhat ki. Ilyenkor már nagyon nehéz a gyógyítás, ezért rendkívül fontos, hogy időben kezdjük kezelni a betegséget. Forduljon bizalommal hozzánk budapesti visszérgyógyászati magánrendelőnkben!
Mennyi ideig kell kórházban maradni a visszérműtétet követően?
A visszérkezelés ambuláns sebészeti beavatkozásként történik: panaszmentesség esetén a műtét után rövid idővel kísérővel távozhat.
Miért romlik nyáron a visszeresség állapota?
Nyáron romlik a visszeresség állapota, amely ilyenkor kellemetlen tüneteket okozhat. A melegben ugyanis az erek kitágulnak, lelassul a vérkeringés és fokozódik a pangás. Javasoljuk, hogy nyáron viseljen kompressziós zoknit és lehetőség szerint kerülje a meleg vizes fürdőket és a szaunázást.
Minek megoperálni a visszeret, úgyis kiújul!
Sokszor lehet hallani, hogy egyesek azért nem akarnak műtétet, mert a környezetükben sokan vannak, akiknek kiújult műtét után. A kiújulás – recidíva – leggyakoribb oka a nem megfelelő műtéti technika, amely sajnos még érsebészek között is előfordul, de nem érsebészek között nagyon magas. Ennek oka legtöbbször az, hogy nem végeznek ultrahang vizsgálatot a műtét előtt illetve alatt, így a beavatkozás „vakon” történik, nem a megfelelő értörzset kezelik, vagy nem megfelelő módon kezelik. Megfelelő technikával, modern módszerekkel a kiújulás lényegesen ritkábban fordul elő!
Hogyan alakulhat ki visszér?
Visszerei mindenkinek vannak, hisz visszérnek a vénákat nevezzük, amelyek a hajszálerekből a szív jobb oldaláig szállítják a vért. Visszérbetegségként tehát a vénák különféle megbetegedéseit emlegetjük.  A vénák feladata, hogy az elhasznált vért visszajuttassák a szívhez. A szívből a tüdőbe jutva a vér újra megtelik oxigénnel, és az artériák segítségével eljut a test minden részébe, egész a hajszálerekig. Ezután újra a vénák, azaz a visszerek veszik át a szállító szerepet. A leggyakoribb visszérbetegség a szerzett visszér-tágulat, amely leginkább az alsó végtagokon jellemző elváltozás. A megvastagodott vénák eltorzulnak, csomókba csavarodnak, és nem képesek hatékonyan visszajuttatni a szén-dioxiddal, salakanyagokkal telített vért a szívhez. A mozgáshiány, az ülőfoglalkozás, vagy akár egy hosszabb utazás a vér pangását okozhatja a vénákban, amelyek a gyengébb kötőszövetekkel vagy esetleg a vér áramlását segítő billentyűk hibás működésével együtt elvezethetnek odáig, hogy a pangó vér elkezdi kitágítani az érfalat, és kialakul  visszér. A visszérbetegség rontja a végtag vérkeringését, és akár trombózishoz is vezethet. Budapesti visszérgyógyászati magánrendelőnkben kellemes körülmények között várjuk a visszérproblémákkal küzdő pácienseket!
Mire kell ügyelni a lézeres és rádiófrekvenciás visszérműtét után?

A visszérműtét után közvetlenül beteg felkelhet, majd sebészi ellenőrzés után kísérőjével otthonába távozhat. Trombózis megelőzésére 5 napig véralvadás-gátló injekciós kezelés javasolt. Otthonában szabadon mozoghat, 1-2 nap után zuhanyozhat, II. fokozatú kompressziós harisnya viselése 2 napig éjjel-nappal, majd még 2-3 hétig napközben javasolt. A műtét után 1-2 nappal ismét dolgozhat, azonban a tartós eredmény érdekében egy hétig nehéz fizikai munkát ne végezzen, ne sportoljon!

Melyek a visszérbetegség stádiumai?
Az első stádium esetén enyhe panaszok kísérik a kórképet, duplex vizsgálat szerint ép a billentyűzet, terhelésre a láb és a lábszár duzzanata, viszketés, égő érzés tapasztalható. A második stádium esetén mérsékelt panaszok jelentkeznek, látható a visszeresség, duplex ultrahang vizsgálat szerint elégtelen vénabillentyű diagnosztizálható. A harmadik stádiumban lezajlott, ismételt visszérgyulladások fordulnak elő, barnásan elszíneződött bőr szemrevételezhető a lábszáron. A negyedik stádiumban súlyos vénás keringési elégtelenség, lábszárfekély, maradandó szöveti károsodás állapota alakul ki.