Visszérbetegség

Visszérbetegség kezelése Budapesten

A magyar lakosság 25-30 százaléka szenved nagyobb, főtörzsi ereket érintő visszerességben. A combon, lábszáron ujjnyi kidudorodó visszerek jelennek meg. A lakosság nagyobb része 80-90 százalék a seprűvénák, pókhálószerű vénás elváltozásokkal érintett.

A visszérbetegség a vénák kóros mértékű kitágulását jelenti, a kitágult vénák miatt az érintett végtag vérkeringése romlik, a vénás pangás megemeli a trombózis kialakulásának kockázatát is. A vénabillentyűk nem kielégítő működése miatt kezdődik meg a vénák kitágulása, a folyamat kezdetén panaszokat még nem észlel a beteg. A vénák tágulásának előrehaladtával a vénák fala meggyengül, a vérplazma a szövetek közti térbe jut, mely gyulladáshoz, pangáshoz vezet. A betegek lába estére kissé megdagad, kialakul a nehézlábérzés, a talp melletti kiserek lilás elszíneződést mutathatnak.

Kezeletlen esetben, a panaszok fokozódnak, láthatóvá válnak a kitágult nagyobb visszerek, éjszakai izomgörcsök, a bőr elszíneződése jelentkezhet. Súlyos esetben lábszárfekély is kialakulhat. A VP-Med Egészségcentrumban Budapesten, a legmodernebb diagnosztikai módszereket és technológiát  alkalmazzuk annak érdekében, hogy a visszerességet hatékonyan kezelhessük.

A visszérbetegség rizikófaktorai

A visszérbetegségek egyik rizikófaktorát a genetikai érintettség jelenti, ugyanakkor az életmódnak is jelentős szerepe lehet a visszérbetegség kialakulásában. A tartós állás, és tartós ülőmunka, ülés is hozzájárulhat a kórkép megjelenéséhez. Szintén rizikófaktornak számít a túlsúly, a női nem és különböző gyógyszerek szedése, elsősorban a hormonális fogamzásgátlók jelentenek kockázati tényezőt.

A visszérbetegség, még abban az esetben is ha enyhének tűnik, kezeletlen állapotban súlyos, akár életveszélyes vénás betegség kialakulásához vezethet. Mindenképpen érdemes odafigyelni tehát a visszerességgel járó tünetek megjelenésére, a megelőzés lehetőségeire, illetve a megfelelő kezelési forma mihamarabbi kiválasztására.

A visszeresség kezelése lehetőségei

A hagyományos műtét jelentős fájdalommal, vérömlenyek kialakulásával és viszonylag hosszú gyógyulási idővel jár. Ma már azonban számos olyan új terápiás módszer áll rendelkezésre, melynek segítségével, gyors gyógyulási idő (akár 2 nap múlva vissza lehet térni a megszokott életvitelhez, munkához) mellett lehet megszüntetni a visszeres problémákat.

A modern visszérműtétek két csoportra oszthatók. Az egyik a helyi érzéstelenítésben, úgynevezett tumeszcens anesztéziában végezhető műtétek csoportja: lézeres műtétek, rádiófrekvenciás műtétek (endotermális abláció). A másik csoportba tartoznak az érzéstelenítést nem igénylő beavatkozások: hab szkleroterápia (a kisebb erek, oldalágak és seprűvénák kezelésére) és a két legújabb műtéti módszer, a ragasztóval történő érelzárás (VenaSeal) és a mechanokémiai abláció (ClariVein).

Budapesti magánrendelésünkön a legmodernebb terápiás eljárások elérhetőek. A beavatkozások részleteiről bővebben itt olvashat.

Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
Mi az oka a visszeresség kialakulásának?
Kialakulása egyrészt örökletes, tehát a nagyszülők fontos szerepet játszhatnak benne! Az oka, hogy az erekben lévő billentyűk nem zárnak tökéletesen, így visszaáramlik a vér, amelytől az érfal kitágul, és a benne lévő vér pangásához vezet. Az örökletességen túl a mozgáshiány és a túlsúly is hozzájárulhatnak a kialakulásához. A panaszokkal érdemes minél gyorsabban szakemberhez fordulni!
Mikor szükséges a visszérműtét?
Fekélyt megelőző állapotokban kétség kívül egészségügyi kockázatot jelent a visszeresség. Egyéb helyzetekben, a láb nehezedése, dagadása, görcsei illetve esztétikai okokból javasolt a műtét.
Hogyan tudok bejelentkezni?
A VP-Med Egészségcentrumba telefonon, emailen vagy online is be tud jelentkezni. Az online bejelentkezéshez kattintson ide.  Telefonszámunk: 36 30 963 1363 Email címünk: info@vpmed.hu Forduljon hozzánk bizalommal!
Hogyan történik az érzéstelenítés lézeres és RF műtétnél?

Helyi érzéstelenítést alkalmazunk, szükség esetén intravénás érzéstelenítéssel kiegészítve. A műtét során a lézerszál vagy rádiófrekvenciás (RF) katéter bevezetése előtt az operált területet hígított helyi érzéstelenítő oldattal fecskendezzük körbe, a pontos adagolást ultrahang segítségével ellenőrizzük. A helyi érzéstelenítő hatására a fájdalomérzés az érintett területen megszűnik, azonban a tapintást továbbra is érzi a beteg, ez azonban egyáltalán nem kellemetlen. A vénatörzsek lézeres vagy rádiófrekvenciás (RF) kezelése során a visszér jelentősen felmelegszik, ennek a hőnek egy része a környezetre is átadódhat, mely helyi melegedés formájában észlelhető, azonban ez sem éri el a fájdalom szintjét. Ha mindezek ellenére mégis kellemetlen érzés, fájdalom jelentkezne, a műtétnél jelen lévő altató orvos intravénás fájdalomcsillapítóval, nyugtatóval kiegészíti a műtéti érzéstelenítést.

Kiknél jelentkezik leggyakrabban a visszér?
A visszér leggyakrabban 40 év feletti nőknél jelentkezik, azonban korábban is kialakulhat! A kialakulás okai között szerepelhet az álló- vagy ülőmunka, a mozgásszegény életmód, a súlyfelesleg, a többszöri szülés, a magas sarkú cipő viselése és a nehéz terhek cipelése. Ha jellemzőek Önre ezek, és gyakran fáj, esetleg éjszaka görcsöl a lába, vagy erek jelennek meg a lábszáron, érdemes szakemberrel konzultálni.
Miért romlik nyáron a visszeresség állapota?
Nyáron romlik a visszeresség állapota, amely ilyenkor kellemetlen tüneteket okozhat. A melegben ugyanis az erek kitágulnak, lelassul a vérkeringés és fokozódik a pangás. Javasoljuk, hogy nyáron viseljen kompressziós zoknit és lehetőség szerint kerülje a meleg vizes fürdőket és a szaunázást.
Mi a visszérbetegség?
A visszérbetegség a felületes vénás rendszer megbetegedése. A visszereken, más néven a vénákon áramlik vissza a végtagokból a vér a szív felé. Ezt a gravitációval ellentétes irányú áramlást a vénák falában lévő zárószelepként működő billentyűzet és az izomműködés pumpafunkciója biztosítja. Amennyiben különböző okok miatt nem zár jól a billentyűzet, a keringő vér a vénákból nem tud a szív felé teljesen kiürülni, a végtag megduzzad és feszülő érzés jelentkezik. A véráramlás lelassulásának következménye a felületes vénák falának kitágulása és egy önmagát súlyosbító körfolyamat beindulása. A kezeletlen visszérbetegség súlyos szövődmények kialakulásához vezethet.
Milyen vizsgálatok lesznek lézeres és rádiófrekvenciás műtét előtt?

A műtét alapvető feltétele az ép mélyvénás keringés, igazolásához duplex ultrahang vizsgálat szükséges. Továbbá EKG vizsgálat történik, ellenőrizzük a laboratóriumi paramétereket, illetve mellkasröntgen felvétel készül. Az aneszteziológiai kockázat felmérés is része az előzetes ambuláns vizsgálatnak.