Életmódtanácsok

Életmódtanácsok a visszeresség megelőzése érdekében

A visszeresség kialakulásának a genetikai háttéren túl, jelentős rizikófaktora a terhesség is, ezért is fordul elő gyakrabban nők körében a kórkép. A terhesség harmadik harmadában javasolt tehát kompressziós harisnya viselése.

A túlsúly és a mozgáshiány is egyértelmű kockázati tényezője a visszeresség kialakulásának. Az ideális testsúly elérésével a végtagi vénákra nehezedő nyomás csökken, így a visszeresség megelőzésének egyik módja az ideális testtömeg elérése és annak megtartása.

Rendszeres testmozgással javíthatjuk az izompumpa működését, így az izompumpa hatékonyabban tudja továbbítani a vért a szív irányába. Gyaloglás, kerékpározás, úszás rendszeres gyakorlása kíméletesen és hatékonyan segít a visszeresség megelőzésében, illetve a kialakult betegség súlyosbodásának késleltetésében. Váltó zuhanyzással (hideg-meleg vizes) hatékonyan edzheti ereit, fokozhatja rugalmasságukat. Tűsarkú cipő, túlzottan szoros ruházat viselése kerülendő, hosszabb ideig tartó ülőmunka végzése esetén érdemes óránként szünetet beiktatni, átmozgatni a végtagokat. Huzamosabb ideig tartó állómunka is ártalmas lehet, a végtagok felpolcolása, visszértorna végzése javasolt a panaszok megelőzése érdekében.

A megfelelő táplálkozás is segíthet a visszérproblémák ellen!

Fogyasszon magas rosttartalmú ételeket, mint amilyen a zab, a borsó, az alma, a répa és a szezámmag!

Az erek belső védelmében a flavonoidok segítenek. Fokozzák a vénák összehúzódó képességét, csökkentik a koleszterin lerakódását és csökkentik a trombózis kockázatát. Ilyen ételek: a paradicsom, a paprika, a hagymafélék, az alma és a citrusfélék.

A fekete áfonya javítja az érrendszer tónusát és a vérkeringést, emellett pedig gyulladáscsökkentő hatással bír. A gyümölcs kivonata és hatóanyagai segítik megelőzni a kapilláriserek szivárgását és erősíti a kapilláris ereket, valamint növeli a vörösvértestek sejtfalának rugalmasságát.

Emellett fogyasszon minél több E-vitamin tartalmú ételt, ezek ugyanis erősítik az erek falait és javítják a vérkeringést! Az olajos magvakban található meg a legnagyobb koncentrációban!

Tudta?

A cékla kiváló a bőrbetegségek kezelésére, de sok egyéb panaszra is! Fáradtság ellen, keringési rendellenességekre valamint vesepanaszokra szintén alkalmazható! Fogyasszon belőle minél többet!

Tippek a visszeresség tüneteinek enyhítésére:

  • Éjszakára polcolja fel a lábát, ez segíti a vér áramlását!
  • Kerülje a cipekedést, amely megterheli az alsó végtagot!
  • Sétáljon, kerékpározzon naponta!
  • Ha sokat utazik, mozgassa át a lábait!

Hűsítse lábait!

A hideg ugyanis összehúzza az ereket. Egy nehéz nap után fejezze be így a zuhanyzást, mivel ezzel felpörgetheti a vérkeringést!
Szintén serkentőleg hathat, ha frissítő olajokkal (menta, citrom, grapefruit) masszírozza át a lábait, alulról felfelé. Emellett fontos, hogy kerülje a meleg vizes, hosszú fürdőket, a szaunát és a magassarkú viselése sem javasolt!

Nyáron a visszerek állapota tovább súlyosbodhat!

Próbálja ki naponta többször a váltózuhanyt! Engedje felváltva hideg és meleg vizet a vádlidra! Kerülje a meleg vizes fürdőket, és ha lehet, a hosszú ideig állást is. Ehelyett inkább mozgassa meg a lábait, biciklizzen, ússzon vagy sétáljon! Táplálkozzon kiegyensúlyozottan, fogyasszon vitamint, rostban gazdag ételeket és növelje a C-vitamin bevitelt!

Tudta, hogy létezik visszértorna? 

Ezek a mozdulatok a vénák kiürülését segítik. Emeld fel hanyatt fekve a lábadat, körözz a combból kifelé, majd befelé! Ezután biciklizz szintén hanyatt fekve!

Jógával a visszér megelőzéséért!

A jóga segít a visszér megelőzésében. Állítólag a Bikram jóga igazán hatásos, amelynek előnye, hogy bármilyen életkorban elkezdhetjük. A jóga 26 gyakorlat egymásra épülő sorozata, amelyet egy 38-40 fokra felfűtött teremben kell végezni. Az izzadás hatására a méreganyagok hatékonyabban kiválasztódnak. Ez a sport azonban inkább a megelőzésben segít.

 
Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
Mit kerüljünk visszeresség esetén?
Mindenképpen kerülje a meleg vizes fürdőt, a szaunázást és a napozást, mivel a hő miatt felerősödhetnek a panaszai!
Mennyi ideig kell kórházban maradni a visszérműtétet követően?
A visszérkezelés ambuláns sebészeti beavatkozásként történik: panaszmentesség esetén a műtét után rövid idővel kísérővel távozhat.
Kiknél jelentkezik leggyakrabban a visszér?
A visszér leggyakrabban 40 év feletti nőknél jelentkezik, azonban korábban is kialakulhat! A kialakulás okai között szerepelhet az álló- vagy ülőmunka, a mozgásszegény életmód, a súlyfelesleg, a többszöri szülés, a magas sarkú cipő viselése és a nehéz terhek cipelése. Ha jellemzőek Önre ezek, és gyakran fáj, esetleg éjszaka görcsöl a lába, vagy erek jelennek meg a lábszáron, érdemes szakemberrel konzultálni.
Mikor szükséges a visszérműtét?
Fekélyt megelőző állapotokban kétség kívül egészségügyi kockázatot jelent a visszeresség. Egyéb helyzetekben, a láb nehezedése, dagadása, görcsei illetve esztétikai okokból javasolt a műtét.
Megszüntethető a visszeresség “házilag”?
A megfelelő életmód sokat segíthet a megelőzésben, de ez nem csak az étkezésen múlik! A rendszeres mozgás, sportolás támogatja a vénás keringést, emellett a közérzeten is sokat javít. A legjobb megoldás, ha Ön is szakemberhez fordul, hogy az Ön esetében mi a megfelelő kezelési mód!
Milyen tünetei lehetnek a visszerességnek?
Néha fáradtnak, nehéznek érzi a lábát, és éjjelenként lábgörcsei vannak? Úgy gondolja, nem komoly a probléma, ezért csak legyint rá? Éppen ezek a tünetek a visszeresség előjelei!
Mire kell ügyelni a lézeres és rádiófrekvenciás visszérműtét után?

A visszérműtét után közvetlenül beteg felkelhet, majd sebészi ellenőrzés után kísérőjével otthonába távozhat. Trombózis megelőzésére 5 napig véralvadás-gátló injekciós kezelés javasolt. Otthonában szabadon mozoghat, 1-2 nap után zuhanyozhat, II. fokozatú kompressziós harisnya viselése 2 napig éjjel-nappal, majd még 2-3 hétig napközben javasolt. A műtét után 1-2 nappal ismét dolgozhat, azonban a tartós eredmény érdekében egy hétig nehéz fizikai munkát ne végezzen, ne sportoljon!

Hogyan lehet kezelni az apró seprűvénákat?
A kapilláris tágulatok és visszerek kezelésének nagyon hatékony módszere a szkleroterápia (érelzárás), melyet egyaránt alkalmazhatunk a csak kozmetikai zavart okozó kis vénáknál, az úgynevezett seprűvénáknál és a vénás keringést már megterhelő nagyobb visszértágulatok kezelésére is.