Fekélykezelés

Fekélykezelés a budapesti VP-Med Egészségcentrum és Oktatási Központban! 

A krónikus vénás betegségek legsúlyosabb formája, késői szövődménye a lábszárfekély kialakulása. Ez típusosan a belboka területén jelenik meg és az úgynevezett krónikus vénás elégtelenség (KVE) végstádiumát jelenti. A betegek kórelőzményében évek, évtizedek óta fennálló visszértágulat, esetleg többszöri visszérműtét, mélyvénás trombózis és a lábszár alsó harmadában megjelenő, fokozatos terjedést mutató bőrelváltozások szerepelhetnek. Az érintett terület bőre fokozottan pigmentált, elszíneződött, később elfehéredik, a bőr elvékonyodott, a bőr alatti kötőszövet megvastagodott, az érintett terület sokszor igen fájdalmas, gyakran gyulladt, az egész lábszár megduzzadt, ödémás. Kis sérülés hatására, vagy akár spontán is felületes, gyulladásos környezetű fekélyek alakulnak ki, melyek nehezen gyógyulnak, fájdalmasak. A sebek nem megfelelő kezelés esetén felülfertőződhetnek.

A fekély-, illetve sebképződés másik legfontosabb oka az alsó végtagi érszűkület. Ezek a sebek általában reakciómentes környezetű, legtöbbször fájdalmas bőrelváltozások, szövetelhalások. A sebek kialakulását megelőzően több-kevesebb ideje már jelentkeznek a betegnél az érszűkületre jellemző járási panaszok (az ún. dysbasia, “kirakat-betegség”), a végtag sápadt, fájdalmas, gyakran érzészavarral társul. A sebek a vérkeringés zavara miatt kialakuló oxigénhiány következtében mélyek, üszkösek. Előfordul még kevert típusú fekély, ahol a verőeres keringészavarhoz a vénás keringés elégtelensége is társul, ezek gyógyítása a legnehezebb feladat. Artériás keringészavar esetén a helyi sebkezelés mellett elsődleges a verőeres keringés helyreállítása, mert csak így van esély a gyógyulásra. Ehhez komplex érsebészeti kivizsgálásra, majd a megtalált érelváltozások katéteres vagy műtéti korrekciójára van szükség, melyhez ambulanciánknak megfelelő klinikai háttér áll rendelkezésére. Az ambuláns betegvizsgálat kapcsán minden ezzel kapcsolatos kérdésre választ adunk.

A krónikus, tisztán vénás eredetű fekélyek kezelése a kiváltó vénás alapbetegség típusától függően változó, de valamennyi kezelési mód kiegészítendő az úgyenevezett bázisterápiával, amely kompressziós kezelésből és aktív mozgásból áll. A kompressziós kezelés duzzadt, oedemás végtagon rugalmas pólya rendszeres viselését jelenti, ha a végtag duzzanata megszűnt, visszanyerte megszokott formáját, a kompressziós harisnya jelent kényelmes megoldást. A kompressziós kezelés alapvető fontosságú a károsodott vénás visszaáramlás támogatásában, a funkciójukat elvesztett billentyűk szerepének pótlásában.

Budapesti rendelőnkben különböző típusú rugalmas pólyák és helyben megvásárolható, kiváló minőségű kompressziós harisnyák állnak minden méretben betegeink rendelkezésére, szükség esetén akár biztosító által támogatott formában is, így a kezelést rögtön megkezdhetjük, nem szükséges további sorban állás a gyógyszertárban vagy gyógyászati segédeszköz boltban!

A fenti kezelést gyógyszeres terápia egészíti ki: a vénafal áteresztőképességét csökkentő szerek, az alvadási viszonyokat szabályozó szerek, trombocita aggregáció gátló szerek, az oedema kiürülését fokozó szerek, a nyirokkeringést serkentő szerek és a mikrocirkulációt javító készítmények adhatók, akár kombinációban is.

A fekélyek helyi sebészi kezelése feltétlenül szükséges. A sebek és a sebkörnyék megtisztítása, fertőtlenítése után magának a sebnek a kitisztítása, a pörkök eltávolítása következik. Kiváló minőségű, nagy nedvszívó képességű, modern kötszereink ideális sebgyógyulási viszonyokat teremtenek, ezek alkalmazását az első kötözés során betegeinknek megtanítjuk. E kötszerek használata esetén semmilyen sebhintőpor vagy sebkenőcs használata nem indokolt.

 
Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
A masszázs vajon segít vagy ront a visszér helyzetén?
A klasszikus masszázs tilos a vénagyulladás esetén! A visszértágulatokat a szív irányába, finoman simogatva masszírozza, de lehetőleg ne túl gyakran!
Nem fog hiányozni az a visszér, amit eltávolítanak?
A válasz határozott “NEM”! Fontos tudni, hogy a tág, kanyargós visszerekben nincs megfelelő keringés, azaz ezek a károsodott visszerek nem tudják a szív felé szállítani a vért. Ezen felül, normálisan is a vénás keringés döntő többsége a mélyvénákban szállítódik, az egészséges visszér (pl. szív-, vagy érműtétnél) eltávolítása sem jár semmilyen tünettel.
Mennyibe kerül?
Ide kattintva tájékozódhat diagnosztikai vizsgálataink, lézeres, rádiófrekvenciás, valamint egyéb terápiás kezeléseink árairól is. A személyre szabott kezelés kiválasztását minden esetben alapos vizsgálat előzi meg.
Minek megoperálni a visszeret, úgyis kiújul!
Sokszor lehet hallani, hogy egyesek azért nem akarnak műtétet, mert a környezetükben sokan vannak, akiknek kiújult műtét után. A kiújulás – recidíva – leggyakoribb oka a nem megfelelő műtéti technika, amely sajnos még érsebészek között is előfordul, de nem érsebészek között nagyon magas. Ennek oka legtöbbször az, hogy nem végeznek ultrahang vizsgálatot a műtét előtt illetve alatt, így a beavatkozás „vakon” történik, nem a megfelelő értörzset kezelik, vagy nem megfelelő módon kezelik. Megfelelő technikával, modern módszerekkel a kiújulás lényegesen ritkábban fordul elő!
Hogyan készüljek fel a visszérműtétre?
A műtéti terület sterilitásának biztosítására fontos az operálandó végtag szőrtelenítése, melynek legalkalmasabb időpontja a műtétet megelőző nap. A műtéti fertőzések elkerülése érdekében a műtét alatt ne viseljen alsóneműt, lehetőleg vegyen le minden ékszert, távolítsa el testékszereit. Javasolt a körömlakk lemosása is, a ragasztott műköröm eltávolítása nem szükséges. A műtéteket éhgyomri állapotban végzik. A reggel szokásos gyógyszereit – előzetes egyeztetés szerint – vegye be, ha a műtétre esetleg délután kerül sorra, könnyű reggeli  fogyasztható, majd egészen a műtét időpontjáig bőségesen fogyasszon folyadékot. Tartós véralvadásgátló gyógyszerek szedésének felfüggesztése nem szükséges.
Mi a visszérbetegség?
A visszérbetegség a felületes vénás rendszer megbetegedése. A visszereken, más néven a vénákon áramlik vissza a végtagokból a vér a szív felé. Ezt a gravitációval ellentétes irányú áramlást a vénák falában lévő zárószelepként működő billentyűzet és az izomműködés pumpafunkciója biztosítja. Amennyiben különböző okok miatt nem zár jól a billentyűzet, a keringő vér a vénákból nem tud a szív felé teljesen kiürülni, a végtag megduzzad és feszülő érzés jelentkezik. A véráramlás lelassulásának következménye a felületes vénák falának kitágulása és egy önmagát súlyosbító körfolyamat beindulása. A kezeletlen visszérbetegség súlyos szövődmények kialakulásához vezethet.
Mi történik, ha nem távolítjuk el a tágult visszeret?
A tág visszérben felhalmozódó vér keringése lassú, ezért könnyebben trombotizál, mint az egészséges véna. A tartósan magas vénás nyomástól pigmentáció, fekély kialakulásának veszélye áll fenn. Azonban e szövődmények kialakulása előre nem megjósolható, kompressziós kezeléssel a trombózis és fekély kialakulásának rizikója jelentősen csökkenthető.
Mit kerüljünk visszeresség esetén?
Mindenképpen kerülje a meleg vizes fürdőt, a szaunázást és a napozást, mivel a hő miatt felerősödhetnek a panaszai!