Az ödémás lábról már több alkalommal is írtunk Önöknek. Sajnos a mai napig előfordul, hogy a kezdeti jeleknek nem tulajdonítunk nagy jelentőséget, pedig az esti lábdagadás tipikusan az első, intő jelek egyike. Habár a jelen blogbejegyzésben ismertetett ödémás seb ritka, maga a probléma igen gyakori és elkerülhető, ha a kezdeti tünetekre odafigyelünk.
Diabéteszes, túlsúlyos, 66 éves hölgy páciensünk keringési elégtelenséggel, ödémás, lepedékes végtagokkal kereste fel a VP-Med Egészségcentrum és Oktatási Központot, hogy sebét szakszerűen ellássuk. Korábban háziorvosa, valamint bőrgyógyász kezelte, sajnos sikertelenül.
A sebek, amellyel a páciens felkereste szakrendelésünket
A vizsgálat során kiterjedt fekélyeket diagnosztizáltunk. A sebes felületet kéthetente kezeltük, mindig megfelelő sebfertőtlenítő használatával és eszközös feltisztítással. A sebalapot feltisztító és a nekrotikus sebszéleket felpuhító, kíméletesen feloldó, speciális, szívó-öblítő, hidroaktív, antibakteriális kötszerrel kezeltük, majd géllel impregnált habszivacsot alkalmaztunk. A lábszárra szabályosan felhelyezett kompressziós pólya a vénás keringés támogatására szolgált.
Mivel a páciens cukorbetegséggel küzdött, így felhívtuk a figyelmét, hogy az előrelépés és tartós javulás érdekében a diétáját tartania kell, vércukorszintjét pedig ellenőriznie. Emellett kiemeltük, hogy a seb ellenére a mozgás fontos, bepólyázott lábaival a rendszeres sétát javasoltuk számára.
A gyógyulás folyamata képekben
Ahogyan a képeken is látszik a gondos sebkezelésnek és páciens együttműködésének köszönhetően a fekélyek fokozatosan tisztultak, 8 hónap alatt pedig teljesen behámosodtak.
A gyógyult sebek
Remélem, hogy a korábbi blogbejegyzésekhez hasonlóan ezen eset is bizonyítja, hogy hosszú betegség után is van esély a gyógyulásra. Ne halogassák a problémát, forduljanak specialistánkhoz minél előbb!
Mint minden kórképnek, a visszérbetegség kialakulásának is számos rizikótényezője van. Az örökletes hajlam a vénás betegségek megjelenésében is komoly szerepet játszik, a kórkép családi halmozódásának előfordulása esetén, az utódokban nagyobb eséllyel alakul ki visszeresség. Amennyiben visszérbetegség az egyik szülőnél jelentkezik, a gyermeknek, ötven százaléka esélye van arra, hogy esetében is jelentkeznek visszeres problémák.
Ha mindkét szülő visszérbetegségben szenved, az utódoknál "már" hatvan százalék az esély arra, hogy életük során visszérbetegség alakul ki. Hangsúlyozni kell azonban, hogy számos életmódbeli tényező is befolyásolja a kórkép megjelenését, így azok, akiknél családi "örökség" a visszeresség, tudatos életvezetéssel segíthetnek a visszeresség kialakulásának megelőzésében, illetve a kórkép megjelenésének késleltetésében.
Visszérpanaszok esetén forduljon bizalommal visszérgyógyászati magánrendelésünkön Dr. Szabó Attila érsebész, visszérspecialistához!