A cukorbetegnek sem kell ödémás lábbal élnie



Az ödémás lábról már több alkalommal is írtunk Önöknek. Sajnos a mai napig előfordul, hogy a kezdeti jeleknek nem tulajdonítunk nagy jelentőséget, pedig az esti lábdagadás tipikusan az első, intő jelek egyike. Habár a jelen blogbejegyzésben ismertetett ödémás seb ritka, maga a probléma igen gyakori és elkerülhető, ha a kezdeti tünetekre odafigyelünk.

Anamnézis

Diabéteszes, túlsúlyos, 66 éves hölgy páciensünk keringési elégtelenséggel, ödémás, lepedékes végtagokkal kereste fel a VP-Med Egészségcentrum és Oktatási Központot, hogy sebét szakszerűen ellássuk. Korábban háziorvosa, valamint bőrgyógyász kezelte, sajnos sikertelenül.

A sebek, amellyel a páciens felkereste szakrendelésünket

A sebek, amellyel a páciens felkereste szakrendelésünket

A gyógyulás lépései

A vizsgálat során kiterjedt fekélyeket diagnosztizáltunk. A sebes felületet kéthetente kezeltük, mindig megfelelő sebfertőtlenítő használatával és eszközös feltisztítással. A sebalapot feltisztító és a nekrotikus sebszéleket felpuhító, kíméletesen feloldó, speciális, szívó-öblítő, hidroaktív, antibakteriális kötszerrel kezeltük, majd géllel impregnált habszivacsot alkalmaztunk. A lábszárra szabályosan felhelyezett kompressziós pólya a vénás keringés támogatására szolgált.

Mivel a páciens cukorbetegséggel küzdött, így felhívtuk a figyelmét, hogy az előrelépés és tartós javulás érdekében a diétáját tartania kell, vércukorszintjét pedig ellenőriznie. Emellett kiemeltük, hogy a seb ellenére a mozgás fontos, bepólyázott lábaival a rendszeres sétát javasoltuk számára.

A gyógyulás folyamata képekben

A gyógyulás folyamata képekben

A gyógyulás folyamata képekben

Ahogyan a képeken is látszik a gondos sebkezelésnek és páciens együttműködésének köszönhetően a fekélyek fokozatosan tisztultak, 8 hónap alatt pedig teljesen behámosodtak.

A gyógyult sebek

A gyógyult sebek

Remélem, hogy a korábbi blogbejegyzésekhez hasonlóan ezen eset is bizonyítja, hogy hosszú betegség után is van esély a gyógyulásra. Ne halogassák a problémát, forduljanak specialistánkhoz minél előbb!

Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
Okoz-e égési sérülést a lézer?
A Dr. Szabó Attila által alkalmazott lézer nem okoz égési sérülést, hiszen a lézer fénye a bőr felsőbb rétegein akadálytalanul képes áthatolni, azt nem károsítja. A lézeres kezelés előnye, hogy szinte teljesen fájdalommentes, ráadásul a kezelés után pár nappal már munkába lehet állni. Többet szeretne tudni? Vegye fel velünk a kapcsolatot!
Örökölhető-e a visszeresség?

Örökölhető-e a visszeresség?

Mint minden kórképnek, a visszérbetegség kialakulásának is számos rizikótényezője van. Az örökletes hajlam a vénás betegségek megjelenésében is komoly szerepet játszik, a kórkép családi halmozódásának előfordulása esetén, az utódokban nagyobb eséllyel alakul ki visszeresség. Amennyiben visszérbetegség az egyik szülőnél jelentkezik, a gyermeknek, ötven százaléka esélye van arra, hogy esetében is jelentkeznek visszeres problémák.

Ha mindkét szülő visszérbetegségben szenved, az utódoknál "már" hatvan százalék az esély arra, hogy életük során visszérbetegség alakul ki. Hangsúlyozni kell azonban, hogy számos életmódbeli tényező is befolyásolja a kórkép megjelenését, így azok, akiknél családi "örökség" a visszeresség, tudatos életvezetéssel segíthetnek a visszeresség kialakulásának megelőzésében, illetve a kórkép megjelenésének késleltetésében.

Visszérpanaszok esetén forduljon bizalommal visszérgyógyászati magánrendelésünkön Dr. Szabó Attila érsebész, visszérspecialistához!

Hány alkalomra lesz szükségem?
Ez több tényezőtől is függhet, köztük a visszérbetegség előrehaladottságától is. Dr. Szabó Attila az alapos vizsgálatok után erre a kérdésére is választ ad. Jelentkezzen be most!
Hogyan tudok bejelentkezni?
A VP-Med Egészségcentrumba telefonon, emailen vagy online is be tud jelentkezni. Az online bejelentkezéshez kattintson ide.  Telefonszámunk: 36 30 963 1363 Email címünk: info@vpmed.hu Forduljon hozzánk bizalommal!
Mikor szükséges a visszérműtét?
Fekélyt megelőző állapotokban kétség kívül egészségügyi kockázatot jelent a visszeresség. Egyéb helyzetekben, a láb nehezedése, dagadása, görcsei illetve esztétikai okokból javasolt a műtét.
A masszázs vajon segít vagy ront a visszér helyzetén?
A klasszikus masszázs tilos a vénagyulladás esetén! A visszértágulatokat a szív irányába, finoman simogatva masszírozza, de lehetőleg ne túl gyakran!
Hogyan alakulhat ki visszér?
Visszerei mindenkinek vannak, hisz visszérnek a vénákat nevezzük, amelyek a hajszálerekből a szív jobb oldaláig szállítják a vért. Visszérbetegségként tehát a vénák különféle megbetegedéseit emlegetjük.  A vénák feladata, hogy az elhasznált vért visszajuttassák a szívhez. A szívből a tüdőbe jutva a vér újra megtelik oxigénnel, és az artériák segítségével eljut a test minden részébe, egész a hajszálerekig. Ezután újra a vénák, azaz a visszerek veszik át a szállító szerepet. A leggyakoribb visszérbetegség a szerzett visszér-tágulat, amely leginkább az alsó végtagokon jellemző elváltozás. A megvastagodott vénák eltorzulnak, csomókba csavarodnak, és nem képesek hatékonyan visszajuttatni a szén-dioxiddal, salakanyagokkal telített vért a szívhez. A mozgáshiány, az ülőfoglalkozás, vagy akár egy hosszabb utazás a vér pangását okozhatja a vénákban, amelyek a gyengébb kötőszövetekkel vagy esetleg a vér áramlását segítő billentyűk hibás működésével együtt elvezethetnek odáig, hogy a pangó vér elkezdi kitágítani az érfalat, és kialakul  visszér. A visszérbetegség rontja a végtag vérkeringését, és akár trombózishoz is vezethet. Budapesti visszérgyógyászati magánrendelőnkben kellemes körülmények között várjuk a visszérproblémákkal küzdő pácienseket!
Volt mélyvénás trombózisom, akkor is el lehet végezni a műtétet?
Ultrahang vizsgálattal dönthető el a mélyvénák állapota, ettől függ a műtét elvégezhetősége. Ha a mélyvénákban az áramlás nem megfelelő, és a vénás vér szállítására szükség van a felületes vénákra,  akkor nem szabad műtétet végezni.