Betegtájékoztató műtéti érzéstelenítéshez

Betegtájékoztató műtéti érzéstelenítéshez

Kedves Páciensünk!

Kérjük, szíveskedjék az alábbi tájékoztatót figyelmesen elolvasni, a mellékelt kérdőívet kitölteni, valamint a beleegyező nyilatkozatot aláírni!

A műtéti beavatkozás előtt alkalma lesz még aneszteziológusával beszélni, kérdéseit feltenni.

Az érzéstelenítés célja a műtéttel járó fájdalom kialakulásának megakadályozása, illetve megszüntetése és az operálandó terület mozdulatlanságának biztosítása. A beavatkozás típusának függvényében különböző módszerek állnak rendelkezésre akár helyi, akár általános fájdalomcsillapításról legyen is szó. Az Ön számára a legalkalmasabb módszert kezelőorvosával és az aneszteziológussal műtét előtt megbeszélik. Célunk a tudomány mai állása szerinti legszakszerűbb ellátás, mellyel hozzájárulunk az Ön gyors felépüléséhez.

Intézetünkben leggyakrabban helyi érzéstelenítésben végezzük a beavatkozásokat, de lehetőség van a fájdalomtűrő képességtől és a műtét típusától függően kiegészítésként vénás fájdalomcsillapító és nyugtató hatású készítmények adására, mely az Ön komfort-érzetének a leginkább megfelel.

Helyi érzéstelenítéskor – a műtét előtt – Ön egy nyugtató tabletta bevétele után megy a műtőbe, ami nagyban hozzájárul tökéletes komfortérzetéhez, illetve kiegészíti a műtőben esetleg szükségessé váló fájdalomcsillapítós és nyugtató gyógyszerek hatását. E tabletta hatása a műtét időtartalmára és az azt követő néhány órára terjed.

A beavatkozás után rövid idővel Ön kísérővel távozhat Intézetünkből. A műtét napján lehetőleg kísérővel közlekedjék tömegközlekedéssel, gépkocsit az előírások szerint nem vezethet 24 óráig!

Még súlyos betegség vagy sürgős műtét esetén is csak ritkán lépnek fel komoly komplikációk, de minden beavatkozásnak van kockázata.

Helyi érzéstelenítésben végzett műtétek alkalmával az érzéstelenítésnek néhány enyhe szövődménye fordulhat elő. Ilyen a szúrás helyén megjelenő lilás elszíneződés esetleg duzzanat. Az érzéstelenítéshez használt gyógyszerre (Lidocain) túlérzékenység igen ritkán jelentkezik, de bármilyen tünetet észlel magán (pl. viszketés, bőrpír, csalánkiütés), a jelen lévő személyzet azonnali szakszerű ellátásban részesíti. A műtét során mindent megteszünk a szövődmények elkerülése érdekében.

Helyi érzéstelenítésben végzett műtét esetén a műtét előtt egy kivizsgálásra (labor, EKG, mellkas röntgen) lesz szükség, az Ön biztonsága érdekében.

A kórelőzménnyel kapcsolatos kérdéseink későbbi lapon lesznek, kérjük, válaszoljon őszintén az egészségi állapotával felmerülő kérdésekre.

Amennyiben műtétre érkezik Intézetünkbe

  • kérjük, hogy otthonában szőrtelenítse az operálandó végtagon körkörösen, magas bikinivonalban a lágyékhajlatban is. Ha szükséges, lábujjáról távolítsa el a körömlakkot, ne krémezze be a testét, végtagjait és kerülje az erős sminket.
  • ne viseljen ékszereket, kontaktlencsét.
  • rendszeres gyógyszereit hozza magával, illetve a reggeli tablettáit (szív, vérnyomás, cukor) egy kevés vízzel vegye be, illetve orvosa utasítása szerint járjon el. Amennyiben véralvadásgátlót szed rendszeresen, azt orvosával konzultálja meg a beavatkozás előtt.
  • kérjük, a reggeli műtétre éhgyomorral érkezzen. Folyadékot, a megjelenés előtt 2-3 órával még fogyaszthat.

Műtőben

Intézetünkbe érkezése után, az előkészítést követően a munkatársunk Önt a műtőbe kíséri. Akár helyi érzéstelenítésben, akár érzéstelenítés nélkül végezzük a műtéti beavatkozását, Ön mellett a műtét alatt mindenképpen lesz aneszteziológus orvos, vagy aneszteziológiai szakasszisztens. Minden beavatkozásnál teljes körű megfigyelésben részesítjük a műtét teljes ideje alatt, ha bármilyen kellemetlensége, szövődménye vagy fájdalma felmerülne, azt azonnal orvosolni tudjuk. A műtőasztalon egyik vénájába kanült helyezünk, amin keresztül infúziót és szükség szerint gyógyszereket tudunk adni. Minden alkalommal vérnyomásmérőt helyezünk a karjára, amivel 5 percenként ellenőrizzük a vérnyomását, ezen kívül figyeljük a vér oxigén-telítettségét és a szívműködését is, hogy ha bármi változás áll be a műtét ideje alatt, azt azonnal észleljük és megfelelően kezelni tudjuk.  Az Ön mellett lévő szakasszisztensre mind a pszichés, mind a gyógyszeres segítségre számíthat. Amennyiben vénásan gyógyszeres fájdalomcsillapítás kiegészítésre van szükség, Ön a műtét fájdalmas részeinél elszenderedhet, de a műtét végén teljesen ébren van.

Műtét után

A műtét után saját lábán távozik a műtőből, folyamatos asszisztensi és orvosi felügyelet mellett rövid időt tölt Intézetünkben. Ezen időszak alatt bármely kellemetlenség (fájdalom, szédülés, hányinger) előfordulását igyekszünk elkerülni illetve azonnal, készséggel orvosoljuk a panaszait a biztonságos elbocsájthatóság érdekében. Rövid pihenés után, kísérővel otthonába távozhat.

A teljes nyilatkozat és kérdőív leöltése

Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
Modern visszérműtét vagy konzervatív terápia?

Melyiket válasszam: műtét vagy konzervatív terápia?

Erre a kérdésre hiteles választ csak a részletes vizsgálatok által felállított diagnózis birtokában lehet adni, hiszen a visszérbetegségnek súlyossági foktól függően több stádiuma van.

Milyen előnyökkel jár, ha Ön a modern visszérműtéti technikát választja?

  • Nincs műtéti metszés. A tűszúrásnyi műtéti hegek gyorsan gyógyulnak.
  • Minimális a műtéti bevérzés a szövetek között, ezért minimális a sebfájdalom
  • Ön a műtét után már néhány perccel felkelhet és saját lábán távozik.
  • A műtét helyi érzéstelenítésben (lézeres, rádiófrekvenciás visszérműtét), vagy akár érzéstelenítés nélkül (mechano-lémiai műtét, habszkleroterápia) elvégezhető. Nem szükséges altatás, gerinc közeli érzéstelenítés.
  • Mivel nincsenek nagyobb szúrások, metszések, ezért kiválóak az esztétikai eredmények.
  • A műtét után Ön szinte azonnal munkába állhat, nincs hosszú táppénzes időszak.
  • A hosszú távú eredmények nem különböznek a hagyományos műtét eredményeitől, azonban lényegesen kisebb a műtéti megterhelés, kockázat.

Kompressziós kezelés

A visszérbetegség minden stádiumában alkalmazható kompressziós kezelés, azaz a lábszárak összenyomása útján az izompumpa funkció javítása. A kompressziós kezelések eszköze a rugalmas pólya és a különböző gyógyharisnyák. A kompressziós kezelés eredményeképp a billentyűk záródása javul és a szövetek oxigénellátottsága fokozódik. Belsőleg szedendő, erek állapotát javító készítmények is forgalomban vannak, illetve külsőleg alkalmazható kenőcsök, krémek is enyhíthetik a tüneteket. A megfelelő terápia kiválasztása azonban a kezelő orvos tájékoztatásán alapuló közös döntés kell, hogy legyen.

Miért válassza a budapesti VP-Med visszérgyógyászati magánrendelését?

  • Személyre szabott kezelések
  • Komplex ellátás egy helyen
  • A legújabb technológiákat elsőként alkalmazzuk
  • Széleskörű edukáció, betegtájékoztatás

Bejelentkezés, további információ:

VP-Med Egészségcentrum és Oktatási Központ 1042 Budapest, Árpád út 56. fszt. 33. Előjegyzés: + 36 30 963 1363 Tel: + 36 1 792 5627 e-mail: info@vpmed.hu  
Hány alkalomra lesz szükségem?
Ez több tényezőtől is függhet, köztük a visszérbetegség előrehaladottságától is. Dr. Szabó Attila az alapos vizsgálatok után erre a kérdésére is választ ad. Jelentkezzen be most!
Miben segíthet a családterápia?
Manapság sok impulzus és stressz ér minket nap, mint nap. A különböző terápiák és tanácsadások nagy segítséget jelenthetnek, és mára egyre inkább elterjedtek. A családterápia azt emeli ki, hogy a családtagok hatnak egymásra, és lehetséges, hogy egy-egy egészségügyi problémának a hátterében valójában a rossz családon belüli kommunikáció áll. Tudjon meg többet: https://vpmed.hu/szolgaltatasok/psziche-terapia/
Mit kell tudni a lábszárfekélyről?
A krónikus vénás betegségek legsúlyosabb formája, késői szövődménye a lábszárfekély kialakulása. Az érintett terület bőre fokozottan pigmentált, elszíneződött, később elfehéredik, a bőr elvékonyodik, a bőr alatti kötőszövet megvastagodik, az érintett terület sokszor igen fájdalmas, gyakran gyulladt, az egész lábszár megduzzadt, ödémás. Kis sérülés hatására, vagy akár spontán is felületes, gyulladásos környezetű fekélyek alakulnak ki, melyek nehezen gyógyulnak, fájdalmasak. Új lehetőséget teremt a helyi sebkezelésben a lézer alkalmazása. Lézerünk segítségével a sebtisztítást végezzük el, a sugár a sebet felületesen rétegről-rétegre megtisztítja, fertőtleníti, mindezt fájdalommentesen. További információ: https://vpmed.hu/informaciok/fekelykezeles/
Kiknél jelentkezik leggyakrabban a visszér?
A visszér leggyakrabban 40 év feletti nőknél jelentkezik, azonban korábban is kialakulhat! A kialakulás okai között szerepelhet az álló- vagy ülőmunka, a mozgásszegény életmód, a súlyfelesleg, a többszöri szülés, a magas sarkú cipő viselése és a nehéz terhek cipelése. Ha jellemzőek Önre ezek, és gyakran fáj, esetleg éjszaka görcsöl a lába, vagy erek jelennek meg a lábszáron, érdemes szakemberrel konzultálni.
Mi történik, ha nem kerül sor a beavatkozásra?
A visszérműtét elmaradása esetén várható a panaszok fokozódása, krónikus vénás elégtelenség, lábszárfekély kialakulása, az ilyen szövődményes esetek műtétje jelentősen nagyobb kockázattal jár. A mechano-kémiai ablációs műtétnek abszolút indikációja nincs, csak a kockázat-haszon arány mérlegelése után végezzük el a műtétet. A kozmetikai eredmény néhány héttel a beavatkozás elvégzése után már jól látható.
Mi az a pszichoterápia?
Egy gyógyító célú beavatkozás közvetlen kommunikáció segítségével, bizalmi viszony egy hivatásos segítő személlyel. Több szempont szerint is fel lehet osztani: lehet tünetre irányuló, támogató, tehermentesítő, illetve konfliktusra irányuló, konfrontáló, elvárásokat támasztó módszerek. Szeretne többet tudni a témáról? Kattints ide: https://vpmed.hu/szolgaltatasok/psziche-terapia/
Okoz-e égési sérülést a lézer?
A Dr. Szabó Attila által alkalmazott lézer nem okoz égési sérülést, hiszen a lézer fénye a bőr felsőbb rétegein akadálytalanul képes áthatolni, azt nem károsítja. A lézeres kezelés előnye, hogy szinte teljesen fájdalommentes, ráadásul a kezelés után pár nappal már munkába lehet állni. Többet szeretne tudni? Vegye fel velünk a kapcsolatot!