Seprűvénák kezelése

Seprűvénák, hajszálerek kezelése Budapesten

Az egészen kicsi, felületesen a bőrben normálisan is meglévő kapillárisok kitágulnak és láthatóvá válnak. Ezek az úgynevezett pókhálóvénák, seprűvénák, teleangiectasiák. Az idő előrehaladtával ezek a kapillárisok tovább tágulnak és újabb és újabb tágult erek jelennek meg. A vénák számuk fokozódásával összeolvadnak és lassan kiemelkednek a körülöttük lévő bőrről. Amikor ezt a növekedési fázist elérik, már panaszt, fájdalmat is okozhatnak. Ez a folyamat mindenkinél más életkorban kezdődik és változó sebességgel halad előre.

E kis értágulatok eltüntetésére több módszer alkalmas: a beavatkozás típusa függ az értágulat nagyságától, típusától, elhelyezkedésétől. Kezelhetjük injekciós módszerrel: szkleroterápiával (ennek speciális formája a hab-szkleroterápia), kezelhetjük rádiófrekvenciás tűvel vagy lézerrel, vagy alkalmazhatjuk a különböző módszerek kombinációját is! Rendelőnkben minden módszer rendelkezésre áll, ki tudjuk választani az Önnek leginkább megfelelő terápiás eljárást. Az elmúlt évek során elvégzett közel 5000 kezelés jó eredményeket mutat! Kérjük, tekintse meg galériánkat is!

Minden visszérkezelést részletes érsebészeti vizsgálat előz meg, így nem okozhat későbbi szövődményt egy fel nem ismert érszűkületből adódó sebgyógyulási zavar, a visszérbetegség, krónikus vénás elégtelenség okát kiderítve pedig nemcsak a felületes, látható bőrelváltozást kezeljük, hanem az alapbetegséget is.

A visszérbetegség kezelése komplex érsebészeti feladat, nemcsak kozmetológia!

Pókhálóvénák, seprűvénák rádiofrekvenciás kezelése Budapesten:

Budapesti rendelőnkben és műtéteinkhez Magyarországon elsőként alkalmazzuk az F Care Systems EVRF radiofrekvenciás készülékét. A Belgiumban gyártott eszköz hazájában és Nagy-Britanniában a kis és hajszálerek kezelésében évek óta standardnak számít, kiemelten ajánlják seprűvénák, pókhálóvénák, telenagiectasiák, vörös foltok és arcon elhelyezkedő hajszálértágulatok kezelésére.

A pókhálóvénák, seprűvénák, telenagiectasiák, rosacea kezelése a radiofrekvenciás (RF) kezelés esetében a termokoaguláció elvén alapul. A vékony tűn keresztül alkalmazott nagyfrekvenciájú rezgés által kiváltott hőhatás roncsolja a kapilláris erek falát és azok tartalmát is: a kezelt érfal összezáródik, a benne lévő vér hirtelen megalvad, sejtjei szétesnek. A termokoaguláció pontosan ellenőrzött és irányított energiát használ, amely csak a célszövetre van hatással, de megvédi az azt körülvevő szöveteket. A beavatkozás után így nem tapasztalható égés, bőrelhalás vagy pigmentáció. Az eredmény már 24-48 óra múlva jól látható. A készülék kifejlesztése során végzett klinikai vizsgálat 90% feletti hatékonyságot igazolt, mely kiemelkedően magas a kis átmérőjű erek kezelésében.

Az eljárás szinte fájdalommentes, érzéstelenítést nem igényel és bármely testrészen elvégezhető, beleértve az arcot, a térd és boka környékét. A rádiofrekvenciás (RF) kezelés kiemelkedően hatásos az arcon található érelváltozások (leggyakrabban “borvirág”: rosacea) kezelésére. Bármely bőrtípushoz használható, az erek alakja és színe is lényegtelen. A készülékkel lehetőség van a 0,3 mm-nél kisebb átmérőjű erek kezelésére is. A kezelés során szövődmény, mellékhatás nincs, egy kezelés alatt akár 40-50 cm-es érszakasz is kezelhető.

A kezelés után néhány napig az esetek egy részében bőrvörösség, piros folt alakulhat ki, érzékeny bőr esetén néhány órára kis hólyagok jelenhetnek meg, ezek kezelés nélkül nyomtalanul elmúlnak. A kezelt területen mikrohegek képződhetnek (kis horzsolásszerű pontok formájában), ezek fokozatosan elhalványodnak, majd 4-12 hét alatt nyomtalanul eltűnnek. Heg, pigmentáció nem alakul ki. A kezelt ér vonatkozásában az eddigi irodalmi adatok alapján ugyan végleges eredmény jön létre, de a kiváltó ok további fennállása esetén, illetve az előírt megelőzés hiányában újabb hajszálvénák alakulhatnak ki.

A kezelés ellenjavallt nikkel-allergia, terhesség, pacemaker viselése, fertőző bőrbetegségek jelenléte esetén. Mellékhatása gyakorlatilag nincs! Fontos az újabb hajszálvénák kialakulásának megelőzése, melyben szerepet játszhatnak hormonális hatások (terhesség), túlsúly, napozás vagy szolárium, hőhatás (pl. szauna), szorító ruhadarabok rendszeres viselése, fizikai trauma (pl. durva masszázs, vákuum, ütődések), több óráig tartó álló vagy ülő helyzet.

PÓKHÁLÓVÉNÁK, SEPRŰVÉNÁK LÉZERES KEZELÉSE BUDAPESTEN:

A lézerfény kiválóan alkalmas a piros, kék vagy lilás színben előtűnő hajszálértágulatok eltüntetésére. Ezek az alsó végtagon pókhálóvénának, seprűvénának, az arcon, orr környékén „borvirágnak” nevezett elváltozások sikerrel kezelhetőek a KLS Martin diomax diódalézerrel, de természetesen a test bármely részén alkalmazható ez a lézeres kezelés. A vékony, apróbb értágulatok esetében a bőrön keresztül, szúrás nélkül alkalmazott lézerfény a kis erekben áramló vérben nyelődik el, melegíti azt fel és zárja el ezeket az ereket, melyek aztán idővel felszívódnak, teljesen eltűnnek. A nagyobb erek esetében az injekciós kezeléshez hasonló módon a 200 nm vékonyságú lézerszálat az ér lumenébe szúrjuk be, ehhez helyi érzéstelenítés szükséges. A lézer fénye a bőr felsőbb rétegein akadálytalanul képes áthatolni, azt nem károsítja. A szövetek között szintén csak az erekben áramló vérre fejti ki hatását, a szövetek közötti nagy víztartalmú folyadékot nem melegíti fel, így még akkor sem okoz károsodást, ha a szonda vége nem az érben van.

A kezelések a betegek beszámolója és több száz kezelés saját tapasztalat szerint gyakorlatilag fájdalommentesek, esetleg enyhe csípés érezhető bizonyos bőrterületeken. A kezelt bőrterületet a lézeres kezelés előtt és után rövid ideig hűtjük, majd 72 órás kompressziós kezelés következik. A kezelés előtt és után 3-4 hétig és a terápia időtartama alatt a közvetlen napsugárzás, szolárium, barnító krémek és folyadékok használata kerülendő, szükség szerint erős fényvédő krém alkalmazása javasolt. Igen ritkán a következő szövődmények fordulhatnak elő: átmeneti felhólyagosodás, fokozott vagy csökkent pigmentáció, igen ritkán hegesedés, átmeneti bőrvörösség a kezelt terület körül. Minden kezelt bőrterületről fotódokumentációt készítünk.

Pókhálóvénák, seprűvénák, oldalágak injekciós kezelése (szkleroterápia):

A kapilláris tágulatok és visszerek kezelésének nagyon hatékony módszere a szkleroterápia (érelzárás), melyet egyaránt alkalmazhatunk a csak kozmetikai zavart okozó kis vénáknál, az úgynevezett seprűvénáknál és a vénás keringést már megterhelő nagyobb visszértágulatok kezelésére is. A kezelés során egy finom tűvel olyan anyagot fecskendezünk az érbe, amely az érfalat károsítja, s ennek következtében a kezelést követő kompresszió (rugalmas pólya, kompressziós harisnya) hatására az érfal összetapad. A keringésből ilyen módon kirekesztett ér idővel felszívódik és a vér más irányban, egészséges ereken keresztül áramlik tovább. A kezelés végén a vénák – melyek teljesen kiürültek – nyomtalanul megszűnnek, amelyekbe a vér visszafolyt és elég sclerotizáló anyag maradt bennük, azok bealvadnak. Ezek a bealvadt vénák kezdetben fájdalmasak lehetnek, majd az idő múlásával felszívódnak és nyomtalanul eltűnnek. Nagyobb érgomolyagok esetén a periférián felhígul az anyag és itt ismétlés válhat szükségessé. Az idő múltával más helyen újabb vénatágulatok keletkezhetnek, de ezeket is eredményesen lehet kezelni szklerotizálással. Nagy, kiterjedt varicositas esetén több alkalommal történik a beavatkozás, mivel a gyógyszer beadható mennyiségének van felső határa. Ezt a páciens érdekében be kell tartanunk. Bármilyen sclerotizáló anyagot is alkalmazunk, tudni kell, hogy a kezelés tüneti. A kiváltó okokat nem szüntetjük meg, de megszüntetjük a tágult vénát és a panaszt, amit okozott.

A szkleroterápia egy ambuláns kezelési módszer, különösebb fájdalommal nem jár, altatást, érzéstelenítést nem igényel, s nem hagy hátra heget. Néha elég egy kezelés, máskor 2-3 alkalommal meg kell ismételni a kezelést a betegség kiterjedésétől függően. A kezelés újabb vénák megjelenésekor illetve a perifériákon megmaradó tágult vénák esetén biztonságosan ismételhető. A kezelés eredménye a beavatkozás elvégzése után azonnal, a teljes eredmény a bealvadt vénák felszívódása után látható. A szkleroterápia nem igényel érzéstelenítést, enyhe, néha közepes fájdalommal jár. Ha Önnek tágult visszerei is vannak, akkor először azokat kell kezelni és csak utána a hajszálereket. A hagyományos vagy modern visszérműtét csökkentheti a szúrandó vénák számát.

A szkleroterápia után minden esetben – közvetlenül a kezelés után – 10-15 perces séta javasolt a mélyvénás keringés fokozása céljából! A beavatkozás után két napig kímélet javasolt rugalmas pólya vagy II. kompressziós fokozatú rugalmas harisnya viselésével. Nem szabad a kezelt területet masszírozni! A befecskendezett anyag roncsolja a véna falát, ezért a szúrások helyén apró bevérzések és duzzanatok alakulhatnak ki, nem szükséges azonban kenőcs vagy krém használata. A beavatkozást követő 1-2 nap több kellemetlenséggel járhat, de ez csak átmeneti probléma, melyet a fentebb leírt elváltozások okoznak. A kezdeti elszíneződés és ödéma csak átmeneti és gyorsan megszűnik. A beavatkozás hegek keletkezésével nem jár. A beavatkozás után 1 hétig tartózkodjon minden megerőltető sporttól és fizikai tevékenységtől! 3 hétig kerülni kell a napozást és a szoláriumot!

A szkleroterápiának – mint minden más műtéti beavatkozásnak – lehetnek komplikációi, még ideális körülmények között is. Vérzés vagy fertőzés szinte soha nem fordul elő. Ha a kezelt érszakaszba egy kevés vér visszaszivárog, abból a vénán belül trombus keletkezik és gyulladást okozhat. Ennek megelőzését szolgálja a kompressziós kötés. A pigmentációra hajlamos egyéneknél jelentős százalékban vasraktározási- és szállítási rendellenesség is tapasztalható. A pigmentáció gyakorisága kb. 10 %. Általában nem végleges, de felszívódása eltarthat 12-18 hónapig is. A tartós pigmentáció – mely több mint 12 hónapig tart – a betegek kevesebb mint 1-5 %-ánál fordul elő. Ez a színeltérés az arra hajlamos egyénekben követi a tromboflebitiszt. A kezelt ér területén alakulhat ki. Oka: a bőr mélyebb rétegében hemosziderin (vérfesték) rakódik le és festi meg a bőrt. Arra érzékeny egyénekben átmeneti reakciók alakulhatnak ki: ájulásérzés, szédülés, hányinger, látási zavarok vagy fémes ízérzés. Mint minden gyógyszernél, az arra hajlamos embereknél érzékenységi reakció léphet fel. Allergia esetén enyhe helyi reakció léphet fel: bőrpír az injekciózás körül, átmeneti zsibbadtság, duzzanat, elszíneződés és égő érzés a beadás helyén. Ilyenkor azonnal abbahagyjuk a kezelést és allergiaellenes kezelést alkalmazunk. Ha elmozdul vagy korán eltávolításra kerül a rugalmas pólya és a beadott anyag meggyűlik a beadás helyén, akkor bőrelhalást okozhat. Ez a bőr szúrás körüli kicsi területét érinti, de gyógyulása elhúzódó. Mélyvénás trombózistól és embóliától nem kell tartani, mert a megfelelő beadás és kompresszió esetén a vénafal teljesen összenyomódik, a vér kiürül belőle, benne trombus nem keletkezik – csak a vénafal fibrózisa, elhegesedése jön létre. Amennyiben mégis szklerotizáló anyag jut a mélyvénába, akkor sem lesz baj,  mivel a mélyvénában sokkal nagyobb az áramlás, mint a kicsikben és az anyag gyorsan felhígul. A felhígult anyag nem képes bajt okozni a véna falán. Nagyon fontos a beadást követő 10-15 perces séta, mely fokozza a keringést a mélyvénában. Igen kis százalékban előfordult a kezelés nem teljes hatásossága. A szövődmények megfelelő kezeléssel, beavatkozással leküzdhetők illetve a bevérzések rövid időn belül felszívódnak.

A vénák ismételt megjelenésének két oka lehet rekanalizáció és recidiva.
Rekanalizáció az injekciózás után röviddel megtörténhet. A nem megfelelő szklerózis alkalmával a kezelt véna falának belső részén nem volt teljes a roncsolás. A nem sérült, ép sejtek miatt keletkezik újra a lumen. Ha nagy thrombus keletkezett a vénán belül, akkor nem volt elégséges a kompresszió. A keletkezett nagy thrombus idővel összemegy, összeszűkül. Benne csatornák és repedések képződnek Ezek az okok vezethetnek a rekanalizációhoz.
Recidiva alkalmával ismét varikózus vénák jelenhetnek meg az amúgy sikeres műtét és sclerotherapia után. Ilyenkor a vénás betegség tovább romlik. A degeneratív folyamatok miatt megnyílnak ill. kitágulnak az addig zárt ill. kicsi oldalágak. A betegség előrehaladott esetében új erek is képződnek.
Ha rekanalizálás vagy recidiva alakult ki, akkor meg kell ismételni a kezelést.

 
Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
Hogyan történik az érzéstelenítés lézeres és RF műtétnél?

Helyi érzéstelenítést alkalmazunk, szükség esetén intravénás érzéstelenítéssel kiegészítve. A műtét során a lézerszál vagy rádiófrekvenciás (RF) katéter bevezetése előtt az operált területet hígított helyi érzéstelenítő oldattal fecskendezzük körbe, a pontos adagolást ultrahang segítségével ellenőrizzük. A helyi érzéstelenítő hatására a fájdalomérzés az érintett területen megszűnik, azonban a tapintást továbbra is érzi a beteg, ez azonban egyáltalán nem kellemetlen. A vénatörzsek lézeres vagy rádiófrekvenciás (RF) kezelése során a visszér jelentősen felmelegszik, ennek a hőnek egy része a környezetre is átadódhat, mely helyi melegedés formájában észlelhető, azonban ez sem éri el a fájdalom szintjét. Ha mindezek ellenére mégis kellemetlen érzés, fájdalom jelentkezne, a műtétnél jelen lévő altató orvos intravénás fájdalomcsillapítóval, nyugtatóval kiegészíti a műtéti érzéstelenítést.

Minek megoperálni a visszeret, úgyis kiújul!
Sokszor lehet hallani, hogy egyesek azért nem akarnak műtétet, mert a környezetükben sokan vannak, akiknek kiújult műtét után. A kiújulás – recidíva – leggyakoribb oka a nem megfelelő műtéti technika, amely sajnos még érsebészek között is előfordul, de nem érsebészek között nagyon magas. Ennek oka legtöbbször az, hogy nem végeznek ultrahang vizsgálatot a műtét előtt illetve alatt, így a beavatkozás „vakon” történik, nem a megfelelő értörzset kezelik, vagy nem megfelelő módon kezelik. Megfelelő technikával, modern módszerekkel a kiújulás lényegesen ritkábban fordul elő!
Mi az a doppler vizsgálat és mikor van rá szükség?
Ez a speciális ultrahangvizsgálat az érelmeszesedés diagnosztikájában alkalmazott vizsgálat. Alkalmas a vér áramlási irányának meghatározására, segít az érszűkületek és a trombózis diagnosztizálásában, az érszűkület mértékének meghatározásában. Visszérbetegség esetén az ultrahang vizsgálat ad pontos képet a tágult erekről, a Doppler önmagában nem elég!
Hogyan készüljek fel a visszérműtétre?
A műtéti terület sterilitásának biztosítására fontos az operálandó végtag szőrtelenítése, melynek legalkalmasabb időpontja a műtétet megelőző nap. A műtéti fertőzések elkerülése érdekében a műtét alatt ne viseljen alsóneműt, lehetőleg vegyen le minden ékszert, távolítsa el testékszereit. Javasolt a körömlakk lemosása is, a ragasztott műköröm eltávolítása nem szükséges. A műtéteket éhgyomri állapotban végzik. A reggel szokásos gyógyszereit – előzetes egyeztetés szerint – vegye be, ha a műtétre esetleg délután kerül sorra, könnyű reggeli  fogyasztható, majd egészen a műtét időpontjáig bőségesen fogyasszon folyadékot. Tartós véralvadásgátló gyógyszerek szedésének felfüggesztése nem szükséges.
Milyen tünetei lehetnek a visszerességnek?
Néha fáradtnak, nehéznek érzi a lábát, és éjjelenként lábgörcsei vannak? Úgy gondolja, nem komoly a probléma, ezért csak legyint rá? Éppen ezek a tünetek a visszeresség előjelei!
Miben segíthet a családterápia?
Manapság sok impulzus és stressz ér minket nap, mint nap. A különböző terápiák és tanácsadások nagy segítséget jelenthetnek, és mára egyre inkább elterjedtek. A családterápia azt emeli ki, hogy a családtagok hatnak egymásra, és lehetséges, hogy egy-egy egészségügyi problémának a hátterében valójában a rossz családon belüli kommunikáció áll. Tudjon meg többet: https://vpmed.hu/szolgaltatasok/psziche-terapia/
Volt mélyvénás trombózisom, akkor is el lehet végezni a műtétet?
Ultrahang vizsgálattal dönthető el a mélyvénák állapota, ettől függ a műtét elvégezhetősége. Ha a mélyvénákban az áramlás nem megfelelő, és a vénás vér szállítására szükség van a felületes vénákra,  akkor nem szabad műtétet végezni.
Miért fontos a helyes étrend?
A visszerek kialakulásában számos tényező szerepet játszhat. A genetikai faktorok mellett nagy szerepe van az elhízásnak, valamint a túlsúlynak, ami ellen szerencsére sokat lehet tenni a a kiegyensúlyozott étrenddel. A VP-Med Egészségcentrumnál életmód tanácsokkal is hozzájárulunk pácienseink egészségéhez.