Tudta, hogy a nők hajlamosabbak a visszerességre?

Ez a női hormonnak köszönhető, amitől a vénafalak és a kötőszövetek gyengébbek.

Mi áll a visszérbetegség hátterében? 

A visszérbetegség háttérében sokszor öröklött tényezők állnak, de kialakulhat szerzett betegségek, okok miatt is. Ilyen lehet a véna billentyű elégtelen működése, a terhesség, az álló foglalkozás, az időskor és az elhízás is!

Gyógyövényekkel a szép lábért

A jól ápoltság egyik alapja a szép lábfej! A stressz, fáradtság és rossz közérzet esetén is ajánljuk a gyógynövényes lábfürdőt! A csalán élénkíti az anyagcserét, a körömvirág javítja a vérkeringést, a kamilla gyulladáscsökkentő és megnyugtat.

Tudta, hogy a lézer is Einstein nevéhez fűződik?

Ezt a technikát már 15 éve használják a visszerek elzárására.

A visszér kialakulása mögött lelki okok is húzódhatnak!

A visszér kialakulása nem csak a fizikai terhek miatt történhet, sok esetben lelki okok is állhatnak a hátterében. Utalhat arra, hogy nehezen áll ki önmagáért, vagy hogy leragadt egy adott helyzetben és nem tud továbblépni.

Tudja miért nem lesz a zsiráf ödémás?

Mert nem nyúlik a bőre, így olyan, mintha állandóan kompressziós harisnyát viselne!

A visszeresség nem csak az idősebbeket érinti!

Fiatalon az emberek szeretik úgy gondolni, hogy a visszeresség csak az idősebb korosztályt érinti. Pedig a 20-as, 30-as éveikben járóknál is egyre inkább előfordul! A visszeresség leggyakrabban a veleszületett hajlam, kedvezőtlen munkakörülmény vagy terhesség során alakul ki. A fiataloknak ezért éppen ugyanúgy oda kell figyelni a mozgásra és az étrendre, mint az idősebb korosztálynak!

Gondolta volna, hogy már az ókorban is használtak gyógyhatású készítménnyel bevont szövetcsíkokat a sebek kezelésére?

Majd a 17. században Pierre Dionis, (Marie Antoinette és Mária Terézia orvosa) javasolta a fásli használatát lábszárfekély esetére.

A terhesség alatt és a szülés után nagy eséllyel jelentkezhet visszérbetegség!

A szülések számának növekedésével még tovább fokozódik a kialakulás veszélye. Ennek oka a hormonok, mivel az ösztrogén hatására csökken a kiserek izomzatának rugalmassága, viszont nő a vénafal áteresztőképessége. A terhességi visszértágulat elmúlhat a szülés után, viszont, a meglévő visszeresség a terhesség alatt tovább romolhat, súlyosbodhat, ezért javasoljuk a terhesség előtti műtétet!

Néhány házi praktika a visszeresség otthoni kezelésére:

o Használjon a visszeres lábfelületen rozmaring olajat vagy E-vitamin tartalmú olajat!
o Borogassa almaecettel reggel és este!
o Szedjen kúraszerűen C-vitamint!
o Kerülje a burgonya- és más keményítő tartalmú ételeket!

Tudta, hogy a nők 45%-ának vannak visszeres panaszai?

Az előfordulási arány a kor előrehaladtával növekszik, azonban a betegség nem tekinthető kizárólag a korral járó következménynek!

Nem minden stressz káros!

A stressz-betegséget népbetegségnek tartják, de azt talán kevesen tudják, hogy megkülönböztetünk pozitív és negatív stresszt. A pozitív stressz serkentőleg hat, és segít a vészhelyzetek elhárításában. A negatív stressz sokszor lelki folyamatoknak köszönhető, általában valamilyen élethelyzet idézi elő. A stressz helyzeteket elkerülni szinte lehetetlen, de a kezelése tanulható!

A szúrós csodabogyó 

A szúrós csodabogyó Magyarországon kevésbé ismert gyógynövény, de igen hatásos a visszerek ellen, mivel fokozza az érfalak rugalmasságát, ezzel segítve a vér áramlását.
Krémek hatóanyagaként vagy szájon át alkalmazható.

Tudta, hogy hazánk lakosságának kb. 30-35%-át érinti a visszérbetegség?

Ha tapasztalja magán a tüneteket, forduljon mielőtt szakorvoshoz, mivel a későn megkezdett visszérbetegség súlyos szövődmények kialakulásához vezethet, mint például a lábszárfekély, tüdőembólia.

Rendelőnkben a visszérbetegségek kezelésére a ma létező legmodernebb terápiás eszközök állnak rendelkezésre. Hazánkban – és egész Kelet-Európában – egyedül nálunk érhető el a ClariVein módszer, amivel fájdalommentesen, egyetlen vágás nélkül tudjuk elvégezni a visszérműtétet.

Az utóbbi 2-3 évben elterjedt érzéstelenítést nem igénylő műtéti (mechano-kémiai és ragasztásos) módszerek új és modern technikát alkalmaznak a betegek kényelme érdekében.

A módszer előnyei:
o Nincs műtéti metszés, és sebfájdalom.
o A műtét után közvetlenül felkelhet és lábra állhat a beteg.
o Esztétikus megoldás.
o A hosszú távú eredmények nem különböznek a hagyományos műtét eredményeitől.

 
Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
Mi az a pszichoterápia?
Egy gyógyító célú beavatkozás közvetlen kommunikáció segítségével, bizalmi viszony egy hivatásos segítő személlyel. Több szempont szerint is fel lehet osztani: lehet tünetre irányuló, támogató, tehermentesítő, illetve konfliktusra irányuló, konfrontáló, elvárásokat támasztó módszerek. Szeretne többet tudni a témáról? Kattints ide: https://vpmed.hu/szolgaltatasok/psziche-terapia/
Hogyan történik az érzéstelenítés lézeres és RF műtétnél?

Helyi érzéstelenítést alkalmazunk, szükség esetén intravénás érzéstelenítéssel kiegészítve. A műtét során a lézerszál vagy rádiófrekvenciás (RF) katéter bevezetése előtt az operált területet hígított helyi érzéstelenítő oldattal fecskendezzük körbe, a pontos adagolást ultrahang segítségével ellenőrizzük. A helyi érzéstelenítő hatására a fájdalomérzés az érintett területen megszűnik, azonban a tapintást továbbra is érzi a beteg, ez azonban egyáltalán nem kellemetlen. A vénatörzsek lézeres vagy rádiófrekvenciás (RF) kezelése során a visszér jelentősen felmelegszik, ennek a hőnek egy része a környezetre is átadódhat, mely helyi melegedés formájában észlelhető, azonban ez sem éri el a fájdalom szintjét. Ha mindezek ellenére mégis kellemetlen érzés, fájdalom jelentkezne, a műtétnél jelen lévő altató orvos intravénás fájdalomcsillapítóval, nyugtatóval kiegészíti a műtéti érzéstelenítést.

Milyen tünetei lehetnek a visszerességnek?
Néha fáradtnak, nehéznek érzi a lábát, és éjjelenként lábgörcsei vannak? Úgy gondolja, nem komoly a probléma, ezért csak legyint rá? Éppen ezek a tünetek a visszeresség előjelei!
Megszüntethető a visszeresség “házilag”?
A megfelelő életmód sokat segíthet a megelőzésben, de ez nem csak az étkezésen múlik! A rendszeres mozgás, sportolás támogatja a vénás keringést, emellett a közérzeten is sokat javít. A legjobb megoldás, ha Ön is szakemberhez fordul, hogy az Ön esetében mi a megfelelő kezelési mód!
Mi az a doppler vizsgálat és mikor van rá szükség?
Ez a speciális ultrahangvizsgálat az érelmeszesedés diagnosztikájában alkalmazott vizsgálat. Alkalmas a vér áramlási irányának meghatározására, segít az érszűkületek és a trombózis diagnosztizálásában, az érszűkület mértékének meghatározásában. Visszérbetegség esetén az ultrahang vizsgálat ad pontos képet a tágult erekről, a Doppler önmagában nem elég!
Érdemes eltávolítani a visszeret?
A tág, kanyargós visszerek fala átalakul, elvesztik rugalmasságukat, az egészséges visszerek falában található simaizom átalakul kötőszövetté, így összehúzódni már nem tud. Feladatát továbbiakban nem tudja ellátni, sőt fokozza a panaszokat, tehát eltávolítása javasolt.
Mi az oka a visszeresség kialakulásának?
Kialakulása egyrészt örökletes, tehát a nagyszülők fontos szerepet játszhatnak benne! Az oka, hogy az erekben lévő billentyűk nem zárnak tökéletesen, így visszaáramlik a vér, amelytől az érfal kitágul, és a benne lévő vér pangásához vezet. Az örökletességen túl a mozgáshiány és a túlsúly is hozzájárulhatnak a kialakulásához. A panaszokkal érdemes minél gyorsabban szakemberhez fordulni!
Mik a visszérbetegség tünetei?
A kezdeti panaszok sokszor annyira enyhék, hogy többnyire senki nem gondol betegségre, inkább kozmetikai hibának gondolja a kék dudorokat, vagy a pókhálószerűen kirajzolódó vénákat. Sokszor még a láb zsibbadása vagy a megdagadt végtagok sem hívják fel a figyelmet a betegségre. A lábdagadás érzése, a boka megvastagodása, a bőr viszketése későbbi tünetek. Ha éjszakai izomgörcsöket, a bőr vöröses-barnás elszíneződését tapasztalja, valamint hámlást, nedvezést, akkor már előrehaladott visszérproblémáról van szó. Ha elhanyagolják a visszérbetegséget, lábszárfekély alakulhat ki. Ilyenkor már nagyon nehéz a gyógyítás, ezért rendkívül fontos, hogy időben kezdjük kezelni a betegséget. Forduljon bizalommal hozzánk budapesti visszérgyógyászati magánrendelőnkben!