A lábszárfekélyről már több esetben írtunk Önöknek, hiszen napjainkban az egyik leggyakoribb probléma, amellyel felkeresik szakrendelésünket. Jelen blogbejegyzésünkben egy 61 éves hölgy páciensünk sebkezelésének gyógyulását mutatjuk be Önöknek.
Hölgy páciensünknél hosszú idő óta állt fenn lábszárfekély. Több orvosnál is járt, néhányan már az amputációt javasolták számára, azonban egy érsebész javaslatára felkereste a VP-Med Egészségcentrum és Oktatási Központot, hogy sebét szakszerűen ellássuk.
A sebek, amellyel a páciens felkereste szakrendelésünket
Az első vizit alkalmával láttuk, hogy az egyik lábszáron körkörösen több mint 5-6 tenyérnyi nagyságban, szabálytalan alakú erősen lepedékes, szennyezett, bűzös, fertőzött lábszárfekélye volt a páciensnek.
Emellett a másik oldalon egy kb. tenyérnyi nagyságú, 1 cm mélységű szövethiány is megfigyelhető volt a hölgy lábán, amely szintén erősen bűzös lepedékkel fedett volt. A sebszélek mindenütt felmaceráltak, felhánytak voltak, a sebkörnyéke pedig nagyon vörös, gyulladt, ödémás.
Habár a leírás és a képek is elrettentőek, fontos megjegyeznünk, hogy ezek egy részéről nem páciensünk tehet, hanem a korábbi – nem túl szakszerű – ellátás.
A konzultáció során részletesen elmagyaráztuk páciensünknek, hogyan kötözze a sebét, a megfelelő sebfertőtlenítéstől a kötszerváltásig és a helyes kompressziós terápiáig.
Íme a gyógyulás folyamata képekben
Mivel a sebek már hosszú ideje fennálltak, a gyógyulási folyamat is hosszú volt, páciensünk azonban fegyelmezett volt és betartotta a kért utasításokat, amelynek köszönhetően 14 hónap alatt jelentős javulást értünk el, szinte teljes mértékben eltűnt a korábbi seb.
Ahogyan a képen is látszik gondos, megfelelő sebkezelésnek, valamint a rendszeres kompressziós kötésnek köszönhetően a jobb lábszár nagy kiterjedésű, körkörös fekélyéből a kezelés végére már csak fél mutatóujjnyi felszínes lapos kis hámhiány maradt, a többi helyen jól behámosodott, begyógyult a felület.
A gyógyult sebek
Bízunk benne, hogy ezen képeket látva többen is úgy érzik majd, hogy hosszú betegség után is van esély gyógyulásra, így mindenkit arra bíztatunk, hogy ne halogassák a szakorvosi ellátást, probléma esetén minél előbb forduljanak szakorvoshoz!
A műtét alapvető feltétele az ép mélyvénás keringés, igazolásához duplex ultrahang vizsgálat szükséges. Továbbá EKG vizsgálat történik, ellenőrizzük a laboratóriumi paramétereket, illetve mellkasröntgen felvétel készül. Az aneszteziológiai kockázat felmérés is része az előzetes ambuláns vizsgálatnak.
A visszérbetegségek következtében a lábszár, a lábujjak vérellátása károsodik. A vénákban pangó vér lerakja a benne lévő színezőanyagokat, ezáltal a bőrön kiütések jelentkeznek. Az elhasznált, kötőszövetekbe szivárgó vér károsítja a szöveteket, azok veszítenek rugalmasságukból. A gyulladt, száraz, elvékonyodott bőr sokkal kevésbé lesz ellenálló a fertőző betegségekre, hamarabb elterjedhetnek a gombás betegségek. A trombózis és az orbánc a bőr apró repedései miatt alakulhat ki.
Néhány év elhanyagolt visszérprobléma már a láb fekélyesedéséhez vezethet.
A következmények elkerülése érdekében érdemes tehát eltávolítani a tágult visszereket. Súlyos esetekben mindenképp sebészi beavatkozás szükséges, amely már a panaszmentes időszakokban is javasolt. Ezzel megelőzhetőek a fájdalmas következmények.
Injekciós kezeléssel leginkább a bőrvénákat tudják kezelni. Ilyenkor gyulladáskeltő anyagot juttatnak a vénafalba, amellyel összetapasztják a beteg vénák falát, így elzárva azokat a keringésből.
Visszérproblémákkal forduljon szakorvoshoz! Várjuk Önt is budapesti visszérgyógyászati magánrendelőnkben!
Erre a kérdésre hiteles választ csak a részletes vizsgálatok által felállított diagnózis birtokában lehet adni, hiszen a visszérbetegségnek súlyossági foktól függően több stádiuma van.
A visszérbetegség minden stádiumában alkalmazható kompressziós kezelés, azaz a lábszárak összenyomása útján az izompumpa funkció javítása. A kompressziós kezelések eszköze a rugalmas pólya és a különböző gyógyharisnyák. A kompressziós kezelés eredményeképp a billentyűk záródása javul és a szövetek oxigénellátottsága fokozódik. Belsőleg szedendő, erek állapotát javító készítmények is forgalomban vannak, illetve külsőleg alkalmazható kenőcsök, krémek is enyhíthetik a tüneteket. A megfelelő terápia kiválasztása azonban a kezelő orvos tájékoztatásán alapuló közös döntés kell, hogy legyen.