Dr. Oláh Zoltán

Dr. Oláh Zoltán

sebész, érsebész

Már gyermekkoromban elhatároztam, hogy sebész leszek, gimnáziumba is emelt fizika-biológia fakultációra jelentkeztem olyan iskolába, ahol latint is tanítottak. Akkoriban ez a szakma még anyagilag és morálisan is elismert volt, ráadásul mindig vonzott, hogy a két kezemmel gyógyíthatok. Számomra van annak valami különleges misztériuma, hogy nem csak vizsgálatokat végzek, azokból rájövök, mi a beteg baja és kezelem gyógyszerekkel, hanem bemegyek a műtőbe, és akár életet is menthetek azzal, hogy operálok. Aki ezt egyszer átéli és megérzi, szerintem soha nem tud lemondani róla.

Általános sebészetből 2002-ben szereztem szakvizsgát. Az hogy végül érsebész lettem, az részben már a véletlennek köszönhető. Amikor az első munkahelyemet otthagytam, a SOTE Ili-as számú Sebészeti Klinikáján helyezkedtem el. Azzal a feltétellel vettek fel, hogy egy évet az érsebészeti részlegen töltök, ott ugyanis munkaerő-hiánnyal küzdöttek. Miután kiderült, hogy van tehetségem ehhez a szakterülethez, akkori főnökeim javaslatára elkezdtem a szakvizsgára készülést. A szükséges gyakorlatot a Városmajori Klinikán töltöttem, ott pedig állást ajánlottak nekem. Így kerültem a szakma fellegvárába, ahol egy olyan világ nyílt meg előttem, amiről korábban nem is sejtettem, hogy létezik. Nemcsak a magas szakmai színvonal, de az ott dolgozó közösség elhivatottsága, emberségessége, a kollégák által teremtett közeg is nagyon vonzó volt számomra. Ott a klinikán szakvizsgáztam érsebészetből 2007-ben, kiválóan megfelelt minősítéssel.

Büszke vagyok arra, hogy kevesebb mint tíz év alatt osztályvezető lehettem az ország legjobb érsebészetén. Egyik specialitásom a csont-és lágyrész daganatokhoz társuló érsebészeti beavatkozások elvégzése lett.

Egy-egy kiterjedt daganat eltávolítása után az ereket is helyre kell állítani, ami komoly tervezést, fejtörést igényel. Nagyon élveztem ezt a munkát, de másfél éve, egy egészségügyi probléma miatt át kellett értékelnem az életemet. Be kellett látnom, hogy nem muszáj folyamatosan a frontvonalban élni az életemet, ezért klinikai munkáimat háttérbe szorítottam, lemondtam az osztályvezetésről és jelenleg főleg a VP-Mednél dolgozok. Természetesen ez teljesen más típusú munka, mint a nagy érműtétek, de amikor egy beteget évek óta kínzó fekélyt hetek alatt meg tudunk itt gyógyítani, az is nagy örömmel tud eltölteni. Nem csak visszeres betegeket kezelek, hanem vizsgálom a rendelésen megjelent érbetegeket, akiknek érszűkülete, értágulata vagy egyéb speciális betegsége van. Akinek olyan problémája van, amellyel tovább kell küldenünk, kiterjedt kapcsolatrendszeremnek köszönhetően tudok segíteni abban, hogy hová forduljon segítségért az adott szakterület legjobb specialistáihoz.

Azt gondolom, egy jó orvos alapvető ismérve, hogy precíz és a szakterületéből naprakészen felkészült. Emberileg fontos, hogy meg tudja hallgatni a beteget és megérteni a problémáját, majd korrekt módon fel tudja világosítani az állapotáról és a lehetséges terápiákról. Az atyáskodó, jópofizó stílussal nem értek egyet, de vallom, hogy egy kis humor mindig jól jön, hogy oldani tudjuk a betegben a feszültséget.

Az orvosnak elsősorban nyugodtnak, határozottnak és megértőnek kell lennie, minden tettéből azt kell éreznie a betegnek, hogy érti és szereti, amit csinál. Ezáltal válunk ugyanis hitelessé, a beteg pedig együttműködővé.

Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
Mire való a kompressziós harisnya?
Az egészségügyi harisnya, vagy más néven kompressziós harisnya a lábszár visszerein keletkezett tágulatok kezelésére szolgál. A betegség súlyosságától függ, hogy melyik típusát szükséges használni. Hatására csökken a pangás (ödéma) kialakulása és a visszerekben és nyirokerekben segíti a vér visszaáramlását a szív felé.
Kiknél jelentkezik leggyakrabban a visszér?
A visszér leggyakrabban 40 év feletti nőknél jelentkezik, azonban korábban is kialakulhat! A kialakulás okai között szerepelhet az álló- vagy ülőmunka, a mozgásszegény életmód, a súlyfelesleg, a többszöri szülés, a magas sarkú cipő viselése és a nehéz terhek cipelése. Ha jellemzőek Önre ezek, és gyakran fáj, esetleg éjszaka görcsöl a lába, vagy erek jelennek meg a lábszáron, érdemes szakemberrel konzultálni.
Maradandó-e a kezelés?
Az utóbbi évtizedekben rengeteget fejlődött az orvostechnika. Ennek köszönhetően kezeléseink eredménye hosszú távon nem különbözik a hagyományos műtéti eredményektől, ráadásul modern eszközeinkkel lényegesen kisebb a műtéti megterhelés és a kockázat!
Hogyan lehet kezelni az apró seprűvénákat?
A kapilláris tágulatok és visszerek kezelésének nagyon hatékony módszere a szkleroterápia (érelzárás), melyet egyaránt alkalmazhatunk a csak kozmetikai zavart okozó kis vénáknál, az úgynevezett seprűvénáknál és a vénás keringést már megterhelő nagyobb visszértágulatok kezelésére is.
Lehet baj, ha nem távolítjuk el a tágult visszeret?

A visszérbetegségek következtében a lábszár, a lábujjak vérellátása károsodik. A vénákban pangó vér lerakja a benne lévő színezőanyagokat, ezáltal a bőrön kiütések jelentkeznek. Az elhasznált, kötőszövetekbe szivárgó vér károsítja a szöveteket, azok veszítenek rugalmasságukból. A gyulladt, száraz, elvékonyodott bőr sokkal kevésbé lesz ellenálló a fertőző betegségekre, hamarabb elterjedhetnek a gombás betegségek. A trombózis és az orbánc a bőr apró repedései miatt alakulhat ki.

Néhány év elhanyagolt visszérprobléma már a láb fekélyesedéséhez vezethet.

A következmények elkerülése érdekében érdemes tehát eltávolítani a tágult visszereket. Súlyos esetekben mindenképp sebészi beavatkozás szükséges, amely már a panaszmentes időszakokban is javasolt. Ezzel megelőzhetőek a fájdalmas következmények.

Injekciós kezeléssel leginkább a bőrvénákat tudják kezelni. Ilyenkor gyulladáskeltő anyagot juttatnak a vénafalba, amellyel összetapasztják a beteg vénák falát, így elzárva azokat a keringésből.

Visszérproblémákkal forduljon szakorvoshoz! Várjuk Önt is budapesti visszérgyógyászati magánrendelőnkben!

Milyen tünetei lehetnek a visszerességnek?
Néha fáradtnak, nehéznek érzi a lábát, és éjjelenként lábgörcsei vannak? Úgy gondolja, nem komoly a probléma, ezért csak legyint rá? Éppen ezek a tünetek a visszeresség előjelei!
Hogyan zajlik a lézeres és rádiófrekvenciás visszérműtét?
A visszérműtét előtt a láthatóan kitágult vénákat speciális tollal kijelöljük. Első lépésként ultrahang ellenőrzés mellett vezetőkatétert helyezünk a kezelendő fő vénatörzsbe, ennek végét a közvetlenül a mélyvénás rendszerbe történő beömlésig vezetjük fel, ezt követi a helyi érzéstelenítés. Lézeres műtét során a vezetőkatéteren visszük a kezelés helyére a lézerszálat, majd folyamatos ultrahang kontroll mellett a szálat és a katétert együtt lassan visszahúzzuk az érben, miközben a lézerenergia a szál végének közvetlen környezetében a vért felmelegíti. A hő hatására a vér koagulálódik és az energia az érfalra is áttevődik, annak fehérjéi kicsapódnak, az érfal összezsugorodik, elzáródik. Rádiófrekvenciás (RF) visszérműtét során rövid vezetőkatéteren át visszük a kezelés helyére a rádiófrekvenciás ( RF) katétert, majd folyamatos ultrahang kontroll mellett azt lassan visszahúzzuk az érben, miközben a rádiófrekvenciás energia az érfalat felmelegíti. A hő hatására az érfal fehérjéi kicsapódnak, az összezsugorodik, elzáródik. A kezelés folyamata az ultrahang képen jól ellenőrizhető. A fő vénatörzs kezelése után a további oldalágakat érzéstelenítés után külön szúrásokból kezeljük, elzárjuk. A kezelés eredménye páciensenként eltérő lehet.
Mi a visszérbetegség?
A visszérbetegség a felületes vénás rendszer megbetegedése. A visszereken, más néven a vénákon áramlik vissza a végtagokból a vér a szív felé. Ezt a gravitációval ellentétes irányú áramlást a vénák falában lévő zárószelepként működő billentyűzet és az izomműködés pumpafunkciója biztosítja. Amennyiben különböző okok miatt nem zár jól a billentyűzet, a keringő vér a vénákból nem tud a szív felé teljesen kiürülni, a végtag megduzzad és feszülő érzés jelentkezik. A véráramlás lelassulásának következménye a felületes vénák falának kitágulása és egy önmagát súlyosbító körfolyamat beindulása. A kezeletlen visszérbetegség súlyos szövődmények kialakulásához vezethet.