Intézetvezető érsebész visszér-specialista
A gimnáziumi évek alatt sok minden érdekelt, végül családi mintára – édesanyám gyermekorvos – az orvosi pálya mellett döntöttem. Az orvosi hivatás jó választásnak bizonyult, még közel 40 év után is ugyanolyan lelkesedéssel megyek dolgozni, mint az első napokban.
Sebészi pályámat a Váci Jávorszky Ödön Kórházban kezdtem, majd egy szűkebb szakterület felé fordultam: érsebészetre specializálódtam és 18 éven keresztül a Semmelweis Egyetem Érsebészeti Klinikáján dolgoztam.
Az érsebészet különleges szakma. Az erek a teljes testet behálózzák, ezért a sebész alapos anatómiai tudására van szükség, a szervezetben bárhol el kell tudni végezni az érműtétet. A másik kihívás az állandó változatosság: nincs két egyforma eset, sokszor egyedi megoldások kellenek, nagyfokú kreativitásra van szükség. A Klinikán minden nagy műtétet végeztem, nyaki érszűkülettől a végtagmentésig, fantasztikus élmény volt ebben részt venni, életeket menteni.
A fordulat akkor következett be életemben, amikor egy kongresszuson járva láttam, van lehetőség más módon is megoldani a visszeres problémákat, mint ahogy azt az állami ellátórendszerben tesszük. Nem sokkal korábban kezdtem el magánrendelésemet, így 2010-től a lézeres, 2012-től pedig a rádiófrekvenciás visszérérműtéteket és kezeléseket végezhettem a Klinikán bérelt műtőben.
A érsebészetben a fejlődés folyamatos: új és még újabb, kevésbé invazív, kevésbé fájdalmas beavatkozások jelennek meg, nincs szükség altatásra, sőt már érzéstelenítést nem igénylő módszerek is vannak. A visszérkezelés forradalma éppen előttünk zajlott, ehhez sikerült időben csatlakozni. 2014-ben felépítettük a VP-Med Egészségcentrumot, mely kétszemélyes családi vállalkozásból 35 főt foglalkoztató egészségközponttá nőtte ki magát.
A VP-Med Egészségcentrum ma az ország legnagyobb magán visszérközpontja: 7 érsebész szakorvos évente 1500 visszérműtétet és több mint 6000 esztétikai visszérkezelést végez. Mi végeztünk először fájdalommentes visszérműtéteket Magyarországon: a mechano-kémiai és ragasztásos műtétek egy szúrásból, fájdalom nélkül biztosítják a páciensek gyógyulását. Nagy számban történnek még lézeres és rádiófrekvenciás visszérműtétek helyi érzéstelenítésben: a gyógyulási idő itt is nagyon rövid, a páciensek egy-két napon belül ismét munkaképesek.
A fejlődés azonban nem áll meg. Kollégáimmal együtt folyamatosan követjük a szakirodalmat, a kongresszusi előadásokat és az új, hatékonyabb módszereket lehetőség szerint minél hamarabb alkalmazzuk rendeléseinken. Minél több lehetőség közül választhatunk, annál inkább személyre szabott lehet a kezelés. A VP-Med Egészségcentrumban maximalisták vagyunk:
És ez nemcsak az eszközökre, az alkalmazott módszerekre, hanem a munkatársakra is vonatkozik.
Orvosként az empátia és a határozottság a két legfontosabb tulajdonság. Ezt a páciens megérzi, így bizalommal fordul az orvosához és máris csökken a kezelésekkel kapcsolatos természetes félelme, szorongása. Ha ezt még egy kis jókedvvel, humorral is kiegészítjük, elterelhetjük a figyelmet a kellemetlenségről, ami a kezelésekkel járhat. A pozitív visszajelzések és szép eredmények pedig az itt dolgozók számára jelentik a sikert és adnak kedvet a folytatáshoz, a folyamatos fejlődéshez.
A visszérműtét után közvetlenül beteg felkelhet, majd sebészi ellenőrzés után kísérőjével otthonába távozhat. Trombózis megelőzésére 5 napig véralvadás-gátló injekciós kezelés javasolt. Otthonában szabadon mozoghat, 1-2 nap után zuhanyozhat, II. fokozatú kompressziós harisnya viselése 2 napig éjjel-nappal, majd még 2-3 hétig napközben javasolt. A műtét után 1-2 nappal ismét dolgozhat, azonban a tartós eredmény érdekében egy hétig nehéz fizikai munkát ne végezzen, ne sportoljon!