Intézetvezető érsebész visszér-specialista
A gimnáziumi évek alatt sok minden érdekelt, végül családi mintára – édesanyám gyermekorvos – az orvosi pálya mellett döntöttem. Az orvosi hivatás jó választásnak bizonyult, még közel 40 év után is ugyanolyan lelkesedéssel megyek dolgozni, mint az első napokban.
Sebészi pályámat a Váci Jávorszky Ödön Kórházban kezdtem, majd egy szűkebb szakterület felé fordultam: érsebészetre specializálódtam és 18 éven keresztül a Semmelweis Egyetem Érsebészeti Klinikáján dolgoztam.
Az érsebészet különleges szakma. Az erek a teljes testet behálózzák, ezért a sebész alapos anatómiai tudására van szükség, a szervezetben bárhol el kell tudni végezni az érműtétet. A másik kihívás az állandó változatosság: nincs két egyforma eset, sokszor egyedi megoldások kellenek, nagyfokú kreativitásra van szükség. A Klinikán minden nagy műtétet végeztem, nyaki érszűkülettől a végtagmentésig, fantasztikus élmény volt ebben részt venni, életeket menteni.
A fordulat akkor következett be életemben, amikor egy kongresszuson járva láttam, van lehetőség más módon is megoldani a visszeres problémákat, mint ahogy azt az állami ellátórendszerben tesszük. Nem sokkal korábban kezdtem el magánrendelésemet, így 2010-től a lézeres, 2012-től pedig a rádiófrekvenciás visszérérműtéteket és kezeléseket végezhettem a Klinikán bérelt műtőben.
A érsebészetben a fejlődés folyamatos: új és még újabb, kevésbé invazív, kevésbé fájdalmas beavatkozások jelennek meg, nincs szükség altatásra, sőt már érzéstelenítést nem igénylő módszerek is vannak. A visszérkezelés forradalma éppen előttünk zajlott, ehhez sikerült időben csatlakozni. 2014-ben felépítettük a VP-Med Egészségcentrumot, mely kétszemélyes családi vállalkozásból 35 főt foglalkoztató egészségközponttá nőtte ki magát.
A VP-Med Egészségcentrum ma az ország legnagyobb magán visszérközpontja: 7 érsebész szakorvos évente 1500 visszérműtétet és több mint 6000 esztétikai visszérkezelést végez. Mi végeztünk először fájdalommentes visszérműtéteket Magyarországon: a mechano-kémiai és ragasztásos műtétek egy szúrásból, fájdalom nélkül biztosítják a páciensek gyógyulását. Nagy számban történnek még lézeres és rádiófrekvenciás visszérműtétek helyi érzéstelenítésben: a gyógyulási idő itt is nagyon rövid, a páciensek egy-két napon belül ismét munkaképesek.
A fejlődés azonban nem áll meg. Kollégáimmal együtt folyamatosan követjük a szakirodalmat, a kongresszusi előadásokat és az új, hatékonyabb módszereket lehetőség szerint minél hamarabb alkalmazzuk rendeléseinken. Minél több lehetőség közül választhatunk, annál inkább személyre szabott lehet a kezelés. A VP-Med Egészségcentrumban maximalisták vagyunk:
És ez nemcsak az eszközökre, az alkalmazott módszerekre, hanem a munkatársakra is vonatkozik.
Orvosként az empátia és a határozottság a két legfontosabb tulajdonság. Ezt a páciens megérzi, így bizalommal fordul az orvosához és máris csökken a kezelésekkel kapcsolatos természetes félelme, szorongása. Ha ezt még egy kis jókedvvel, humorral is kiegészítjük, elterelhetjük a figyelmet a kellemetlenségről, ami a kezelésekkel járhat. A pozitív visszajelzések és szép eredmények pedig az itt dolgozók számára jelentik a sikert és adnak kedvet a folytatáshoz, a folyamatos fejlődéshez.
A műtét alapvető feltétele az ép mélyvénás keringés, igazolásához duplex ultrahang vizsgálat szükséges. Továbbá EKG vizsgálat történik, ellenőrizzük a laboratóriumi paramétereket, illetve mellkasröntgen felvétel készül. Az aneszteziológiai kockázat felmérés is része az előzetes ambuláns vizsgálatnak.
Mint minden kórképnek, a visszérbetegség kialakulásának is számos rizikótényezője van. Az örökletes hajlam a vénás betegségek megjelenésében is komoly szerepet játszik, a kórkép családi halmozódásának előfordulása esetén, az utódokban nagyobb eséllyel alakul ki visszeresség. Amennyiben visszérbetegség az egyik szülőnél jelentkezik, a gyermeknek, ötven százaléka esélye van arra, hogy esetében is jelentkeznek visszeres problémák.
Ha mindkét szülő visszérbetegségben szenved, az utódoknál "már" hatvan százalék az esély arra, hogy életük során visszérbetegség alakul ki. Hangsúlyozni kell azonban, hogy számos életmódbeli tényező is befolyásolja a kórkép megjelenését, így azok, akiknél családi "örökség" a visszeresség, tudatos életvezetéssel segíthetnek a visszeresség kialakulásának megelőzésében, illetve a kórkép megjelenésének késleltetésében.
Visszérpanaszok esetén forduljon bizalommal visszérgyógyászati magánrendelésünkön Dr. Szabó Attila érsebész, visszérspecialistához!