Dr. Szabó Attila Ph.D

Dr. Szabó Attila Ph.D

Intézetvezető érsebész visszér-specialista

A gimnáziumi évek alatt sok minden érdekelt, végül családi mintára – édesanyám gyermekorvos – az orvosi pálya mellett döntöttem. Az orvosi hivatás jó választásnak bizonyult, még közel 40 év után is ugyanolyan lelkesedéssel megyek dolgozni, mint az első napokban.

Sebészi pályámat a Váci Jávorszky Ödön Kórházban kezdtem, majd egy szűkebb szakterület felé fordultam: érsebészetre specializálódtam és 18 éven keresztül a Semmelweis Egyetem Érsebészeti Klinikáján dolgoztam.

Az érsebészet különleges szakma. Az erek a teljes testet behálózzák, ezért a sebész alapos anatómiai tudására van szükség, a szervezetben bárhol el kell tudni végezni az érműtétet. A másik kihívás az állandó változatosság: nincs két egyforma eset, sokszor egyedi megoldások kellenek, nagyfokú kreativitásra van szükség. A Klinikán minden nagy műtétet végeztem, nyaki érszűkülettől a végtagmentésig, fantasztikus élmény volt ebben részt venni, életeket menteni.

A fordulat akkor következett be életemben, amikor egy kongresszuson járva láttam, van lehetőség más módon is megoldani a visszeres problémákat, mint ahogy azt az állami ellátórendszerben tesszük. Nem sokkal korábban kezdtem el magánrendelésemet, így 2010-től a lézeres, 2012-től pedig a rádiófrekvenciás visszérérműtéteket és kezeléseket végezhettem a Klinikán bérelt műtőben.

A érsebészetben a fejlődés folyamatos: új és még újabb, kevésbé invazív, kevésbé fájdalmas beavatkozások jelennek meg, nincs szükség altatásra, sőt már érzéstelenítést nem igénylő módszerek is vannak. A visszérkezelés forradalma éppen előttünk zajlott, ehhez sikerült időben csatlakozni. 2014-ben felépítettük a VP-Med Egészségcentrumot, mely kétszemélyes családi vállalkozásból 35 főt foglalkoztató egészségközponttá nőtte ki magát.

A VP-Med Egészségcentrum ma az ország legnagyobb magán visszérközpontja: 7 érsebész szakorvos évente 1500 visszérműtétet és több mint 6000 esztétikai visszérkezelést végez. Mi végeztünk először fájdalommentes visszérműtéteket Magyarországon: a mechano-kémiai és ragasztásos műtétek egy szúrásból, fájdalom nélkül biztosítják a páciensek gyógyulását. Nagy számban történnek még lézeres és rádiófrekvenciás visszérműtétek helyi érzéstelenítésben: a gyógyulási idő itt is nagyon rövid, a páciensek egy-két napon belül ismét munkaképesek.

A fejlődés azonban nem áll meg. Kollégáimmal együtt folyamatosan követjük a szakirodalmat, a kongresszusi előadásokat és az új, hatékonyabb módszereket lehetőség szerint minél hamarabb alkalmazzuk rendeléseinken. Minél több lehetőség közül választhatunk, annál inkább személyre szabott lehet a kezelés. A VP-Med Egészségcentrumban maximalisták vagyunk:

Mindenből a legjobbat szeretnénk nyújtani a pácienseink számára.

És ez nemcsak az eszközökre, az alkalmazott módszerekre, hanem a munkatársakra is vonatkozik.

Orvosként az empátia és a határozottság a két legfontosabb tulajdonság. Ezt a páciens megérzi, így bizalommal fordul az orvosához és máris csökken a kezelésekkel kapcsolatos természetes félelme, szorongása. Ha ezt még egy kis jókedvvel, humorral is kiegészítjük, elterelhetjük a figyelmet a kellemetlenségről, ami a kezelésekkel járhat. A pozitív visszajelzések és szép eredmények pedig az itt dolgozók számára jelentik a sikert és adnak kedvet a folytatáshoz, a folyamatos fejlődéshez.

Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
Minek megoperálni a visszeret, úgyis kiújul!
Sokszor lehet hallani, hogy egyesek azért nem akarnak műtétet, mert a környezetükben sokan vannak, akiknek kiújult műtét után. A kiújulás – recidíva – leggyakoribb oka a nem megfelelő műtéti technika, amely sajnos még érsebészek között is előfordul, de nem érsebészek között nagyon magas. Ennek oka legtöbbször az, hogy nem végeznek ultrahang vizsgálatot a műtét előtt illetve alatt, így a beavatkozás „vakon” történik, nem a megfelelő értörzset kezelik, vagy nem megfelelő módon kezelik. Megfelelő technikával, modern módszerekkel a kiújulás lényegesen ritkábban fordul elő!
Mik a visszérbetegség tünetei?
A kezdeti panaszok sokszor annyira enyhék, hogy többnyire senki nem gondol betegségre, inkább kozmetikai hibának gondolja a kék dudorokat, vagy a pókhálószerűen kirajzolódó vénákat. Sokszor még a láb zsibbadása vagy a megdagadt végtagok sem hívják fel a figyelmet a betegségre. A lábdagadás érzése, a boka megvastagodása, a bőr viszketése későbbi tünetek. Ha éjszakai izomgörcsöket, a bőr vöröses-barnás elszíneződését tapasztalja, valamint hámlást, nedvezést, akkor már előrehaladott visszérproblémáról van szó. Ha elhanyagolják a visszérbetegséget, lábszárfekély alakulhat ki. Ilyenkor már nagyon nehéz a gyógyítás, ezért rendkívül fontos, hogy időben kezdjük kezelni a betegséget. Forduljon bizalommal hozzánk budapesti visszérgyógyászati magánrendelőnkben!
Mit kerüljünk visszeresség esetén?
Mindenképpen kerülje a meleg vizes fürdőt, a szaunázást és a napozást, mivel a hő miatt felerősödhetnek a panaszai!
Szeretnék visszérműtétet, de még előbb tervezünk gyereket
Inkább a terhesség előtt, érdemes elvégezni a műtétet, mert a terhesség alatt tovább romlik az állapot, kialakulhat trombózis a hormonális és mechanikai hatások miatt.
Hogyan alakulhat ki visszér?
Visszerei mindenkinek vannak, hisz visszérnek a vénákat nevezzük, amelyek a hajszálerekből a szív jobb oldaláig szállítják a vért. Visszérbetegségként tehát a vénák különféle megbetegedéseit emlegetjük.  A vénák feladata, hogy az elhasznált vért visszajuttassák a szívhez. A szívből a tüdőbe jutva a vér újra megtelik oxigénnel, és az artériák segítségével eljut a test minden részébe, egész a hajszálerekig. Ezután újra a vénák, azaz a visszerek veszik át a szállító szerepet. A leggyakoribb visszérbetegség a szerzett visszér-tágulat, amely leginkább az alsó végtagokon jellemző elváltozás. A megvastagodott vénák eltorzulnak, csomókba csavarodnak, és nem képesek hatékonyan visszajuttatni a szén-dioxiddal, salakanyagokkal telített vért a szívhez. A mozgáshiány, az ülőfoglalkozás, vagy akár egy hosszabb utazás a vér pangását okozhatja a vénákban, amelyek a gyengébb kötőszövetekkel vagy esetleg a vér áramlását segítő billentyűk hibás működésével együtt elvezethetnek odáig, hogy a pangó vér elkezdi kitágítani az érfalat, és kialakul  visszér. A visszérbetegség rontja a végtag vérkeringését, és akár trombózishoz is vezethet. Budapesti visszérgyógyászati magánrendelőnkben kellemes körülmények között várjuk a visszérproblémákkal küzdő pácienseket!
Kiknél jelentkezik leggyakrabban a visszér?
A visszér leggyakrabban 40 év feletti nőknél jelentkezik, azonban korábban is kialakulhat! A kialakulás okai között szerepelhet az álló- vagy ülőmunka, a mozgásszegény életmód, a súlyfelesleg, a többszöri szülés, a magas sarkú cipő viselése és a nehéz terhek cipelése. Ha jellemzőek Önre ezek, és gyakran fáj, esetleg éjszaka görcsöl a lába, vagy erek jelennek meg a lábszáron, érdemes szakemberrel konzultálni.
Mire kell ügyelni a lézeres és rádiófrekvenciás visszérműtét után?

A visszérműtét után közvetlenül beteg felkelhet, majd sebészi ellenőrzés után kísérőjével otthonába távozhat. Trombózis megelőzésére 5 napig véralvadás-gátló injekciós kezelés javasolt. Otthonában szabadon mozoghat, 1-2 nap után zuhanyozhat, II. fokozatú kompressziós harisnya viselése 2 napig éjjel-nappal, majd még 2-3 hétig napközben javasolt. A műtét után 1-2 nappal ismét dolgozhat, azonban a tartós eredmény érdekében egy hétig nehéz fizikai munkát ne végezzen, ne sportoljon!

Érdemes eltávolítani a visszeret?
A tág, kanyargós visszerek fala átalakul, elvesztik rugalmasságukat, az egészséges visszerek falában található simaizom átalakul kötőszövetté, így összehúzódni már nem tud. Feladatát továbbiakban nem tudja ellátni, sőt fokozza a panaszokat, tehát eltávolítása javasolt.