Érsebész főorvos visszér-specialista
Egészségügyi dolgozók gyermekeként nőttem fel: édesapám orvos, édesanyám gyógytornász. Éppen ezért már nagyon korán elkezdett érdekelni a gyógyító munka, mivel pedig világ életemben manuális beállítottságú voltam, logikus választás volt, hogy sebész legyek. Sebészeti szakvizsgámat 2001-ben tettem le, három évvel később pedig az érsebészeti szakvizsgát is megszereztem. Erre a szakterületre egyébként a véletlen sodort: az osztályon, ahol dolgozni kezdtem, érsebészeti részleg működött, ennek munkájába kapcsolódtam be, és korán megszerettem ezt a szakterületet.
A sebészethez képest az érsebészet picit finomabb mozdulatokat, nagyon aprólékos és precíz munkát kíván. Ráadásul az emberi test minden helyén kell tudni alkalmazni a megtanult eljárásokat, szükséges, hogy fejben tökéletesen átlássuk az anatómiát. Ezért szeretem ezt a szakterületet: szakmailag és mentálisan is nehéz és folyamatosan kihívások elé állít. És bár ezekkel a beavatkozásokkal gyakran csak tünetet kezelünk, rengeteg sikerélményt lehet szerezni azon esetek kapcsán, amik talán eleve kudarcra vannak ítélve, megfelelő tudással és technológiával sok betegen tudunk segíteni.
Pályámat a Nyíregyháza Megyei Kórház 11.Sebészetén kezdtem, majd dolgoztam Szolnokon és a fővárosi Uzsoki Kórházban. Jelenleg a Budapest Szent Imre Kórház érsebészetének profilvezető főorvosa vagyok. Több mint 8 éve magánpraxisban is dolgozom, a VP-Med csapatához 3 éve csatlakoztam. Az endovaszkuláris, azaz éren belüli technikákra több mint 10 éve specializálódtam, ez lett mostanra a fő szakterületem.
Az eltelt 20 évben – ahogyan az orvoslás más ágaiban is – az érsebészetben is jelentős technikai fejlődés ment végbe. Sajnos ma még a társadalombiztosítás sok olyan eljárást nem támogat, amelyek egyébként a szakterület vezető megoldásainak számítanak. A VP-Med-nél azért szeretek dolgozni és a betegek számára is azért javaslom az intézményt, mert itt elérhetők ezek a legújabb technológiák.
Munkám során azt vallom, hogy az orvos legyen empatikus, ugyanakkor határozott is. Utóbbi talán még fontosabb, hiszen ezen a szakterületen gyors döntéseket kell hozni. Bizonyos esetekben a halogatás sokat árthat, nekem pedig minden esetben az a célom, hogy a lehető legnagyobb mértékű javulást érjem el, és ezzel a korábbinál sokkal jobb életminőséget biztosítsak pácienseim számára.
A műtét alapvető feltétele az ép mélyvénás keringés, igazolásához duplex ultrahang vizsgálat szükséges. Továbbá EKG vizsgálat történik, ellenőrizzük a laboratóriumi paramétereket, illetve mellkasröntgen felvétel készül. Az aneszteziológiai kockázat felmérés is része az előzetes ambuláns vizsgálatnak.
Mint minden kórképnek, a visszérbetegség kialakulásának is számos rizikótényezője van. Az örökletes hajlam a vénás betegségek megjelenésében is komoly szerepet játszik, a kórkép családi halmozódásának előfordulása esetén, az utódokban nagyobb eséllyel alakul ki visszeresség. Amennyiben visszérbetegség az egyik szülőnél jelentkezik, a gyermeknek, ötven százaléka esélye van arra, hogy esetében is jelentkeznek visszeres problémák.
Ha mindkét szülő visszérbetegségben szenved, az utódoknál "már" hatvan százalék az esély arra, hogy életük során visszérbetegség alakul ki. Hangsúlyozni kell azonban, hogy számos életmódbeli tényező is befolyásolja a kórkép megjelenését, így azok, akiknél családi "örökség" a visszeresség, tudatos életvezetéssel segíthetnek a visszeresség kialakulásának megelőzésében, illetve a kórkép megjelenésének késleltetésében.
Visszérpanaszok esetén forduljon bizalommal visszérgyógyászati magánrendelésünkön Dr. Szabó Attila érsebész, visszérspecialistához!
Tisztelt Pácienseink! Tájékoztatjuk Önöket, hogy rendelőnk a megszokott nyitvatartás mellett üzemel. Bővebb információ