Dr. Skribek Levente

Dr. Skribek Levente

Érsebész főorvos visszér-specialista

Egészségügyi dolgozók gyermekeként nőttem fel: édesapám orvos, édesanyám gyógytornász. Éppen ezért már nagyon korán elkezdett érdekelni a gyógyító munka, mivel pedig világ életemben manuális beállítottságú voltam, logikus választás volt, hogy sebész legyek. Sebészeti szakvizsgámat 2001-ben tettem le, három évvel később pedig az érsebészeti szakvizsgát is megszereztem. Erre a szakterületre egyébként a véletlen sodort: az osztályon, ahol dolgozni kezdtem, érsebészeti részleg működött, ennek munkájába kapcsolódtam be, és korán megszerettem ezt a szakterületet.

A sebészethez képest az érsebészet picit finomabb mozdulatokat, nagyon aprólékos és precíz munkát kíván. Ráadásul az emberi test minden helyén kell tudni alkalmazni a megtanult eljárásokat, szükséges, hogy fejben tökéletesen átlássuk az anatómiát. Ezért szeretem ezt a szakterületet: szakmailag és mentálisan is nehéz és folyamatosan kihívások elé állít. És bár ezekkel a beavatkozásokkal gyakran csak tünetet kezelünk, rengeteg sikerélményt lehet szerezni azon esetek kapcsán, amik talán eleve kudarcra vannak ítélve, megfelelő tudással és technológiával sok betegen tudunk segíteni.

Pályámat a Nyíregyháza Megyei Kórház 11.Sebészetén kezdtem, majd dolgoztam Szolnokon és a fővárosi Uzsoki Kórházban. Jelenleg a Budapest Szent Imre Kórház érsebészetének profilvezető főorvosa vagyok. Több mint 8 éve magánpraxisban is dolgozom, a VP-Med csapatához 3 éve csatlakoztam. Az endovaszkuláris, azaz éren belüli technikákra több mint 10 éve specializálódtam, ez lett mostanra a fő szakterületem.

Az eltelt 20 évben – ahogyan az orvoslás más ágaiban is – az érsebészetben is jelentős technikai fejlődés ment végbe. Sajnos ma még a társadalombiztosítás sok olyan eljárást nem támogat, amelyek egyébként a szakterület vezető megoldásainak számítanak. A VP-Med-nél azért szeretek dolgozni és a betegek számára is azért javaslom az intézményt, mert itt elérhetők ezek a legújabb technológiák.

Munkám során azt vallom, hogy az orvos legyen empatikus, ugyanakkor határozott is. Utóbbi talán még fontosabb, hiszen ezen a szakterületen gyors döntéseket kell hozni. Bizonyos esetekben a halogatás sokat árthat, nekem pedig minden esetben az a célom, hogy a lehető legnagyobb mértékű javulást érjem el, és ezzel a korábbinál sokkal jobb életminőséget biztosítsak pácienseim számára.

2021. márciusától a változó körülmények miatt főállásban a VP Med rendelőjében dolgozom.

2022. áprilisától Veszprémben is elérhetnek a betegek, illetve a VPMed szolgáltatásai a Centrum Medical rendelőben is elérhetőek. Részleteket a CentrumMedical honlapján találnak.

https://centrum-medical.hu/

Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
Mennyi ideig kell kórházban maradni a visszérműtétet követően?
A visszérkezelés ambuláns sebészeti beavatkozásként történik: panaszmentesség esetén a műtét után rövid idővel kísérővel távozhat.
Mi az oka a visszeresség kialakulásának?
Kialakulása egyrészt örökletes, tehát a nagyszülők fontos szerepet játszhatnak benne! Az oka, hogy az erekben lévő billentyűk nem zárnak tökéletesen, így visszaáramlik a vér, amelytől az érfal kitágul, és a benne lévő vér pangásához vezet. Az örökletességen túl a mozgáshiány és a túlsúly is hozzájárulhatnak a kialakulásához. A panaszokkal érdemes minél gyorsabban szakemberhez fordulni!
Miért fontos a helyes étrend?
A visszerek kialakulásában számos tényező szerepet játszhat. A genetikai faktorok mellett nagy szerepe van az elhízásnak, valamint a túlsúlynak, ami ellen szerencsére sokat lehet tenni a a kiegyensúlyozott étrenddel. A VP-Med Egészségcentrumnál életmód tanácsokkal is hozzájárulunk pácienseink egészségéhez.
Miért romlik nyáron a visszeresség állapota?
Nyáron romlik a visszeresség állapota, amely ilyenkor kellemetlen tüneteket okozhat. A melegben ugyanis az erek kitágulnak, lelassul a vérkeringés és fokozódik a pangás. Javasoljuk, hogy nyáron viseljen kompressziós zoknit és lehetőség szerint kerülje a meleg vizes fürdőket és a szaunázást.
Mi a visszérbetegség?
A visszérbetegség a felületes vénás rendszer megbetegedése. A visszereken, más néven a vénákon áramlik vissza a végtagokból a vér a szív felé. Ezt a gravitációval ellentétes irányú áramlást a vénák falában lévő zárószelepként működő billentyűzet és az izomműködés pumpafunkciója biztosítja. Amennyiben különböző okok miatt nem zár jól a billentyűzet, a keringő vér a vénákból nem tud a szív felé teljesen kiürülni, a végtag megduzzad és feszülő érzés jelentkezik. A véráramlás lelassulásának következménye a felületes vénák falának kitágulása és egy önmagát súlyosbító körfolyamat beindulása. A kezeletlen visszérbetegség súlyos szövődmények kialakulásához vezethet.
Mikor szükséges a visszérműtét?
Fekélyt megelőző állapotokban kétség kívül egészségügyi kockázatot jelent a visszeresség. Egyéb helyzetekben, a láb nehezedése, dagadása, görcsei illetve esztétikai okokból javasolt a műtét.
Fájdalmas?
A modern technológiával történő visszérkezelések előnye (pl. lézeres kezelés), hogy szinte alig járnak fájdalommal, esetleg enyhe csípő érzés jelentkezhet. Ezenkívül minimális a műtét utáni bevérzés a szövetek között, így minimális a sebfájdalom.
Műtét után nagy vérömleny alakult ki a combon vagy a lábszáron – vissza kell menni az orvoshoz?
Alapvetően természetes, ha a műtét után pár nappal láthatóvá válik a bőrön is vérömleny, a gond csak akkor van, ha ez folyamatosan növekszik, feszül, gyulladást, lázas állapotot okoz. Ha az eset kérdéses, inkább mutassák meg olyannak, aki ért hozzá.