Dr. Szűcs István

Dr. Szűcs István

sebész, érsebész

Édesapám sebész, érsebész volt Berettyóújfaluban, gyakorlatilag tehát gyerekkorom óta beleláttam, miről szól ez a szakma. Középiskolában biológia szakra jártam, ha pedig akadt egy-egy érdekes eset a kórházban, már akkor is szívesen kérdezősködtem róla. Nem volt tehát kérdés, hogy az orvosegyetemet választom, ott pedig már azzal a határozott céllal kezdem, hogy sebész leszek.

Az orvosi diplomámat 1984-ben szereztem meg, a debreceni kórházban azonban akkor nem volt szabad álláshely. Szerencsére nem kellett messzire költöznöm: Kisvárdán kezdtem a pályámat. Nem bántam meg: jó társaságban, egy nagyszerű főnöktől sokat tanulhattam. Egy év után pedig átkerültem a debreceni Kenézy Kórház és Rendelőintézet Általános Sebészeti Osztályára, ahol közel 34 éven keresztül dolgoztam, 2019 augusztusáig. Ott egyébként szinte rögtön csatlakoztam az akkor újonnan alakult érsebészeti csapathoz – az osztályvezető biztatott, hiszen – mint mondta – édesapám révén nyilvánvalóan a vénámban van ez a szakterület. Elsősorban végül főleg ezzel foglalkoztam, bár az általános sebészettel sem szakítottam teljesen soha.

Manapság egyre több embernek akad érsebészeti problémája és komoly kihívásokkal jár ez a szakma. Sokakat sajnos nem lehet teljesen meggyógyítani, állapotukban és életminőségükben azonban jelentős javulás érhető el. Éppen ezért más lelkület is kell ehhez a szakterülethez, mint az általános sebészethez. Itt el kell fogadni, hogy egy műtét nem ad végleges megoldást, további kezelések és gondozás szükséges egy jól sikerült operáció után is. E tekintetben a visszeres műtétek hálásabbak, ott ugyanis jobb és tartósabb eredményeket lehet elérni, mint például érszűkület esetében. Ettől függetlenül fontosnak tartom, hogy minden betegemnek elmondjam: tudok javítani állapotán, de csodát ne várjon.

A VP-Med-hez Dr. Szabó Attila jóvoltából kerültem, akihez annak idején új típusú, modern visszérműtéteket mentem tanulni. Együttműködést ajánlott, én pedig ennek köszönhetően egy jól felkészült, rutinos csapat tagjává válhattam. Debreceni magánrendelésem mellett így a fővárosban is tudok pácienseket fogadni.

Azt gondolom, a jó orvos empatikus és türelmes. A betegnek látnia kell, hogy felkészült, és el kell higgye, hogy amit mond, az az ő javát szolgálja. Mindezek mellett pedig nagyon fontos, hogy érthetően el tudja magyarázni, miért alakult ki az az állapot, amiben szenved és hogyan lehet rajta javítani. Munkám során ezeknek az elveknek igyekszem megfelelni, és örülök, amikor azt látom, hogy ezt pácienseim értékelik és jó szívvel térnek vissza hozzám.

Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
Maradandó-e a kezelés?
Az utóbbi évtizedekben rengeteget fejlődött az orvostechnika. Ennek köszönhetően kezeléseink eredménye hosszú távon nem különbözik a hagyományos műtéti eredményektől, ráadásul modern eszközeinkkel lényegesen kisebb a műtéti megterhelés és a kockázat!
Örökölhető-e a visszeresség?

Örökölhető-e a visszeresség?

Mint minden kórképnek, a visszérbetegség kialakulásának is számos rizikótényezője van. Az örökletes hajlam a vénás betegségek megjelenésében is komoly szerepet játszik, a kórkép családi halmozódásának előfordulása esetén, az utódokban nagyobb eséllyel alakul ki visszeresség. Amennyiben visszérbetegség az egyik szülőnél jelentkezik, a gyermeknek, ötven százaléka esélye van arra, hogy esetében is jelentkeznek visszeres problémák.

Ha mindkét szülő visszérbetegségben szenved, az utódoknál "már" hatvan százalék az esély arra, hogy életük során visszérbetegség alakul ki. Hangsúlyozni kell azonban, hogy számos életmódbeli tényező is befolyásolja a kórkép megjelenését, így azok, akiknél családi "örökség" a visszeresség, tudatos életvezetéssel segíthetnek a visszeresség kialakulásának megelőzésében, illetve a kórkép megjelenésének késleltetésében.

Visszérpanaszok esetén forduljon bizalommal visszérgyógyászati magánrendelésünkön Dr. Szabó Attila érsebész, visszérspecialistához!

Nem fog hiányozni az a visszér, amit eltávolítanak?
A válasz határozott “NEM”! Fontos tudni, hogy a tág, kanyargós visszerekben nincs megfelelő keringés, azaz ezek a károsodott visszerek nem tudják a szív felé szállítani a vért. Ezen felül, normálisan is a vénás keringés döntő többsége a mélyvénákban szállítódik, az egészséges visszér (pl. szív-, vagy érműtétnél) eltávolítása sem jár semmilyen tünettel.
Minek megoperálni a visszeret, úgyis kiújul!
Sokszor lehet hallani, hogy egyesek azért nem akarnak műtétet, mert a környezetükben sokan vannak, akiknek kiújult műtét után. A kiújulás – recidíva – leggyakoribb oka a nem megfelelő műtéti technika, amely sajnos még érsebészek között is előfordul, de nem érsebészek között nagyon magas. Ennek oka legtöbbször az, hogy nem végeznek ultrahang vizsgálatot a műtét előtt illetve alatt, így a beavatkozás „vakon” történik, nem a megfelelő értörzset kezelik, vagy nem megfelelő módon kezelik. Megfelelő technikával, modern módszerekkel a kiújulás lényegesen ritkábban fordul elő!
Mennyi ideig kell kórházban maradni a visszérműtétet követően?
A visszérkezelés ambuláns sebészeti beavatkozásként történik: panaszmentesség esetén a műtét után rövid idővel kísérővel távozhat.
Hogyan tudok bejelentkezni?
A VP-Med Egészségcentrumba telefonon, emailen vagy online is be tud jelentkezni. Az online bejelentkezéshez kattintson ide.  Telefonszámunk: 36 30 963 1363 Email címünk: info@vpmed.hu Forduljon hozzánk bizalommal!
Szeretnék visszérműtétet, de még előbb tervezünk gyereket
Inkább a terhesség előtt, érdemes elvégezni a műtétet, mert a terhesség alatt tovább romlik az állapot, kialakulhat trombózis a hormonális és mechanikai hatások miatt.
Miért fontos a helyes étrend?
A visszerek kialakulásában számos tényező szerepet játszhat. A genetikai faktorok mellett nagy szerepe van az elhízásnak, valamint a túlsúlynak, ami ellen szerencsére sokat lehet tenni a a kiegyensúlyozott étrenddel. A VP-Med Egészségcentrumnál életmód tanácsokkal is hozzájárulunk pácienseink egészségéhez.