Dr. Szűcs István

Dr. Szűcs István

sebész, érsebész

Édesapám sebész, érsebész volt Berettyóújfaluban, gyakorlatilag tehát gyerekkorom óta beleláttam, miről szól ez a szakma. Középiskolában biológia szakra jártam, ha pedig akadt egy-egy érdekes eset a kórházban, már akkor is szívesen kérdezősködtem róla. Nem volt tehát kérdés, hogy az orvosegyetemet választom, ott pedig már azzal a határozott céllal kezdem, hogy sebész leszek.

Az orvosi diplomámat 1984-ben szereztem meg, a debreceni kórházban azonban akkor nem volt szabad álláshely. Szerencsére nem kellett messzire költöznöm: Kisvárdán kezdtem a pályámat. Nem bántam meg: jó társaságban, egy nagyszerű főnöktől sokat tanulhattam. Egy év után pedig átkerültem a debreceni Kenézy Kórház és Rendelőintézet Általános Sebészeti Osztályára, ahol közel 34 éven keresztül dolgoztam, 2019 augusztusáig. Ott egyébként szinte rögtön csatlakoztam az akkor újonnan alakult érsebészeti csapathoz – az osztályvezető biztatott, hiszen – mint mondta – édesapám révén nyilvánvalóan a vénámban van ez a szakterület. Elsősorban végül főleg ezzel foglalkoztam, bár az általános sebészettel sem szakítottam teljesen soha.

Manapság egyre több embernek akad érsebészeti problémája és komoly kihívásokkal jár ez a szakma. Sokakat sajnos nem lehet teljesen meggyógyítani, állapotukban és életminőségükben azonban jelentős javulás érhető el. Éppen ezért más lelkület is kell ehhez a szakterülethez, mint az általános sebészethez. Itt el kell fogadni, hogy egy műtét nem ad végleges megoldást, további kezelések és gondozás szükséges egy jól sikerült operáció után is. E tekintetben a visszeres műtétek hálásabbak, ott ugyanis jobb és tartósabb eredményeket lehet elérni, mint például érszűkület esetében. Ettől függetlenül fontosnak tartom, hogy minden betegemnek elmondjam: tudok javítani állapotán, de csodát ne várjon.

A VP-Med-hez Dr. Szabó Attila jóvoltából kerültem, akihez annak idején új típusú, modern visszérműtéteket mentem tanulni. Együttműködést ajánlott, én pedig ennek köszönhetően egy jól felkészült, rutinos csapat tagjává válhattam. Debreceni magánrendelésem mellett így a fővárosban is tudok pácienseket fogadni.

Azt gondolom, a jó orvos empatikus és türelmes. A betegnek látnia kell, hogy felkészült, és el kell higgye, hogy amit mond, az az ő javát szolgálja. Mindezek mellett pedig nagyon fontos, hogy érthetően el tudja magyarázni, miért alakult ki az az állapot, amiben szenved és hogyan lehet rajta javítani. Munkám során ezeknek az elveknek igyekszem megfelelni, és örülök, amikor azt látom, hogy ezt pácienseim értékelik és jó szívvel térnek vissza hozzám.

Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
Örökölhető-e a visszeresség?

Örökölhető-e a visszeresség?

Mint minden kórképnek, a visszérbetegség kialakulásának is számos rizikótényezője van. Az örökletes hajlam a vénás betegségek megjelenésében is komoly szerepet játszik, a kórkép családi halmozódásának előfordulása esetén, az utódokban nagyobb eséllyel alakul ki visszeresség. Amennyiben visszérbetegség az egyik szülőnél jelentkezik, a gyermeknek, ötven százaléka esélye van arra, hogy esetében is jelentkeznek visszeres problémák.

Ha mindkét szülő visszérbetegségben szenved, az utódoknál "már" hatvan százalék az esély arra, hogy életük során visszérbetegség alakul ki. Hangsúlyozni kell azonban, hogy számos életmódbeli tényező is befolyásolja a kórkép megjelenését, így azok, akiknél családi "örökség" a visszeresség, tudatos életvezetéssel segíthetnek a visszeresség kialakulásának megelőzésében, illetve a kórkép megjelenésének késleltetésében.

Visszérpanaszok esetén forduljon bizalommal visszérgyógyászati magánrendelésünkön Dr. Szabó Attila érsebész, visszérspecialistához!

Mi a visszérbetegség?
A visszérbetegség a felületes vénás rendszer megbetegedése. A visszereken, más néven a vénákon áramlik vissza a végtagokból a vér a szív felé. Ezt a gravitációval ellentétes irányú áramlást a vénák falában lévő zárószelepként működő billentyűzet és az izomműködés pumpafunkciója biztosítja. Amennyiben különböző okok miatt nem zár jól a billentyűzet, a keringő vér a vénákból nem tud a szív felé teljesen kiürülni, a végtag megduzzad és feszülő érzés jelentkezik. A véráramlás lelassulásának következménye a felületes vénák falának kitágulása és egy önmagát súlyosbító körfolyamat beindulása. A kezeletlen visszérbetegség súlyos szövődmények kialakulásához vezethet.
Minek megoperálni a visszeret, úgyis kiújul!
Sokszor lehet hallani, hogy egyesek azért nem akarnak műtétet, mert a környezetükben sokan vannak, akiknek kiújult műtét után. A kiújulás – recidíva – leggyakoribb oka a nem megfelelő műtéti technika, amely sajnos még érsebészek között is előfordul, de nem érsebészek között nagyon magas. Ennek oka legtöbbször az, hogy nem végeznek ultrahang vizsgálatot a műtét előtt illetve alatt, így a beavatkozás „vakon” történik, nem a megfelelő értörzset kezelik, vagy nem megfelelő módon kezelik. Megfelelő technikával, modern módszerekkel a kiújulás lényegesen ritkábban fordul elő!
Mikor szükséges a visszérműtét?
Fekélyt megelőző állapotokban kétség kívül egészségügyi kockázatot jelent a visszeresség. Egyéb helyzetekben, a láb nehezedése, dagadása, görcsei illetve esztétikai okokból javasolt a műtét.
Miben segíthet a családterápia?
Manapság sok impulzus és stressz ér minket nap, mint nap. A különböző terápiák és tanácsadások nagy segítséget jelenthetnek, és mára egyre inkább elterjedtek. A családterápia azt emeli ki, hogy a családtagok hatnak egymásra, és lehetséges, hogy egy-egy egészségügyi problémának a hátterében valójában a rossz családon belüli kommunikáció áll. Tudjon meg többet: https://vpmed.hu/szolgaltatasok/psziche-terapia/
Milyen tünetei lehetnek a visszerességnek?
Néha fáradtnak, nehéznek érzi a lábát, és éjjelenként lábgörcsei vannak? Úgy gondolja, nem komoly a probléma, ezért csak legyint rá? Éppen ezek a tünetek a visszeresség előjelei!
Mennyi ideig kell műtét után kompressziós harisnyát viselni?
Erre nincs egyértelmű adat, bizonyos vizsgálatok szerint csak 2-3 napig, általában 1-2 hétig javasolják a műtét utáni kompressziót. Az első 1-2 napban valóban fontos a megfelelő nyomás, amely a mélyvénákban az áramlást növelik, az esetleg elszakított visszér oldalágak vérzését, így a kialakuló bőr alatti vérömleny nagyságát csökkentik. Néhány nap után nem kell viselni a harisnyát éjszakára, hacsak egyéb állapot ezt nem indokolja. A napközbeni kompressziót érdemes fokozatosan csökkenteni (este egyre korábban levenni), ha nincs panasz, pár nap alatt elhagyható.
Hány alkalomra lesz szükségem?
Ez több tényezőtől is függhet, köztük a visszérbetegség előrehaladottságától is. Dr. Szabó Attila az alapos vizsgálatok után erre a kérdésére is választ ad. Jelentkezzen be most!