Lézeres visszérműtétjét követően újra fájdalommentesen éli a mindennapjait Csomor Csilla, színművésznő

Lézeres visszérműtéten esett át Csomor Csilla a tavalyi év decemberében. A színésznő az ambuláns műtétnek köszönhetően, már az operációt követő naptól teljes életet élhet.

Csomor Csilla már tizenéves korában szembesült vele, hogy genetikai hajlama van az érproblémákra, az utóbbi néhány évben azonban a visszerek annyit rontottak az életminőségén, hogy az alternatív gyógymódoktól a hagyományos visszérműtétig számtalan módszert kipróbált tünetei enyhítésére. Mivel a kezelések, műtétek egyike sem javított tartósan az állapotán, folytatta a megoldáskeresést, mígnem decemberben rátalált a VP-Med Egészségcentrumra.

„Annyira akut volt ez a helyzet nálam, – meséli Csilla – hogy itt egyszerűen muszáj volt megoldást találni, hogy az elkövetkező aktív éveimben még olyan fájdalommentesen és olyan esztétikusan tudjak megjelenni, ahogy az elvárható egy művész életében.”

A betegség tehát nemcsak esztétikai problémát jelentett a művésznő számára, hiszen a színházi próbák, forgatások, egy-egy szinkronmunka, vagy műsorvezetés nagyon igénybe veszi a lábakat. „Már voltak olyan időszakok, amikor azt mondtam, hogy, muszáj föltenni a lábam… pokoli fájdalmaim voltak.” – emlékszik vissza a kellemetlen tünetekre Csomor Csilla.

A lézeres visszérműtét helyi érzéstelenítéssel zajlik, kockázatmentes, gyors rehabilitáció követi, és az esztétikai eredmény már napokon belül észrevehető. Csomor Csilla az alábbiak szerint osztotta meg tapasztalatait:

Miben korlátozta Önt a visszérbetegség, hogyan hatott a hétköznapjaira?

Színészként nagyon sokat állunk, nagyon sokat talpalunk és ugrálunk, de ami a visszérproblémára a legkellemetlenebb, legrosszabb hatással van, az az egy helyben állás. Egy színész életének több, mint a felét állással tölti, úgyhogy engem kifejezetten zavart, hogy estére már majd leszakadt a lábam. A lábak keresztbetevése, kulcsolása se tesz jót, hiszen így az ereket nyomorgatjuk. Egy ülőpróbán, vagy utazás közben is például ide-oda gyűrögeti a lábát az ember. Én rengeteget utazom, sok utazódarabom van, így sokszor előfordul, hogy naponta több száz kilométert kell megtennem. Ha nem én vezetek, akkor is ülök és derékszögben, vagyis folyamatosan rossz pozícióban tartom a lábam. A visszerek rettenetesen sokat rontottak az életminőségemen, a munkához való kondíciómon, már fáradtan értem oda ahol még csak el se kezdődött az előadás. Eléggé kellemetlen, fájdalmas tünetek voltak ezek.

Esztétikai problémát is jelentett a visszérbetegség?

Fájdalmat és esztétikai problémát is okozott. Az ujjnyi, kitüremkedő erek nem szépek, főleg egy nő esetében. Télen még el lehet takarni a lábunkat nadrággal, de már egy vékony harisnyát viselve is láthatóak a visszerek. A színpadon meg aztán végképp reflektorfénybe kerülnek az esztétikai problémák, nem szerencsés, ha már a második sorban ülők azzal szembesülnek, hogy mekkora visszerei vannak a művésznőnek. Ez nem egy áldásos állapot semmilyen szempontból.

Hogyan talált rá a VP-Med Egészségcentrumra?

Az Egészségcentrumhoz, Dr. Szabó Attilához Larion Zoé, plasztikai szépségtanácsadó barátnőmön keresztül jutottam el. Zoé volt olyan energikus és segítőkész, hogy felkarolta az ügyemet, és tájékozódott arról, hogy kik és milyen típusú eljárássokkal kezelik a visszérproblémákat. Ő tudta, hogy nekem már volt korábban hagyományos operációm, de azt követően a műtéti hegek sokáig gyógyultak, így hosszabb időre kiestem a munkából, és a visszereim később ki is újultak. Feltérképezte a legújabb eljárásokat, így jutottunk arra a döntésre, hogy a lézeres megoldást kellene választanom, hiszen itt egy ambuláns műtétről van szó és gyakorlatilag már az operációt követő napon teljes életet élhet az ember. Apró dolgokra természetesen oda kell figyelni, kompressziós harisnyát kell viselni, de a rehabilitáció jelentősen lerövidül. Így jutottam el a VP-Med Egészségcentrumhoz, Szabó doktorhoz, aki az első konzultációtól végigkísért, támogatott engem. Nekem nagyon fontos volt, hogy legyen 1-2 hetem, amikor nem kell mutogatni a lábam, nem kell órákat állnom rajta. Így esett a választás a karácsony előtti időszakra, ekkora időzítettük a műtétet. A karácsonyi ünnepek alatt pihentem, de januártól már teljesen vissza tudtam állni a munkába. Már a műtétet követő pici korrekciós szúrásokon is túl vagyok, így mire jön a jó idő és lehet szoknyában, rövidnadrágban is járni, addigra teljesen megszépülnek a lábaim és semmi nem gátol meg, hogy meg is mutassam őket.

A lézeres beavatkozás során hogy érezte magát? Meddig tartott a műtét? Érzett fájdalmat?

Ez egy ambuláns, éber állapotban történő beavatkozás, én pedig nagyon nehezen tűröm a fájdalmat, nagyon alacsony az ingerküszöböm ezért kértem egy kis segítő koktélt, ami egy kicsit elbódított. Két oldalról támogatott két asszisztens – igazából végig sztoriztunk – és fél óra alatt túl is voltam a műtéten. Én lábon mentem be, lábon jöttem ki. Pár apró csípésen és egy pici feszítő érzésen kívül semmiféle kellemetlenség, rossz érzés, vagy fájdalom nem ért. A rehabilitációs időszakban is egészen minimálisak voltak a nyomó, vagy feszítő érzések, amelyek a vér áramlásához és a nyomáskülönbségekhez köthetőek, de ez majd szépen be fog állni, csak türelem kérdése.

Mennyi időt vesz igénybe a teljes felépülése?

A műtétet követően, a kötelező harisnyaviselés után szinte semmilyen elváltozás nem látszik a lábamon, azért ez nagy eredmény. Az, hogy az erek meg a vér keresi a helyét és próbálja a saját kis üregeit megtalálni, az egy természetes folyamat. Nekem azt mondták, hogy ezzel legyek türelmes, erre időt kell szánni. Kinél pár hónap, kinél fél év a megszépülés időtartama. Én ennek abszolút bizalmat adok és türelmet szavazok, úgyhogy itt tartunk pillanatnyilag. Fontos, hogy a lábak a műtét után azonnal használhatóak.

Hogyan jellemezné a VP-Med Egészségcentrumot?

Nagyon bízom Szabó doktor szaktudásában, és én a klinikán is nagyon-nagyon kellemes közegben éreztem magam. Mindenki nagyon kedves volt és segítőkész. Mókás, hogy egyáltalán nem éreztem magam orvosi közegben, mert nagyon barátságos a teljes asszisztencia, kellemesek az Egészségcentrum meleg narancsos színei, jó hatással vannak az emberre. Csak jókat tudok mondani.

Mit üzenne mindazoknak, akik hasonló problémával küzdenek?

Én azt gondolom, hogy az első kezdeti jelnél, amikor a „nehéz láb” érzet, illetve a visszér látványa megjelenik, akkor még sokkal kedvezőbb helyzetben van a páciens, mert akkor még injekciós kezeléssel is könnyebb segíteni. Nekem már a szúrás nem volt elég az egyik lábamon, ott már szükséges volt a lézeres beavatkozás. Miután a lézeres kezelés esetén minimális a fájdalom, szinte semmilyen kockázat nincs. Gyakorlatilag szúnyogcsípésnyi a történet, és mindössze 1-2 hét, amíg pici elváltozás jelentkezik színben, feszítő érzetben. Én azt javaslom, hogy miután minimális a fájdalom, és szinte semmi kockázat nincs, a lehető legelső alkalommal, amikor az ember észreveszi a visszér tüneteit, vegye elejét a problémának, nem ajánlatos megvárni, hogy akut legyen . Minél előbb csípik el a betegséget, annál könnyebb az orvoslás.

Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
Volt mélyvénás trombózisom, akkor is el lehet végezni a műtétet?
Ultrahang vizsgálattal dönthető el a mélyvénák állapota, ettől függ a műtét elvégezhetősége. Ha a mélyvénákban az áramlás nem megfelelő, és a vénás vér szállítására szükség van a felületes vénákra,  akkor nem szabad műtétet végezni.
Mit kell tudni a lábszárfekélyről?
A krónikus vénás betegségek legsúlyosabb formája, késői szövődménye a lábszárfekély kialakulása. Az érintett terület bőre fokozottan pigmentált, elszíneződött, később elfehéredik, a bőr elvékonyodik, a bőr alatti kötőszövet megvastagodik, az érintett terület sokszor igen fájdalmas, gyakran gyulladt, az egész lábszár megduzzadt, ödémás. Kis sérülés hatására, vagy akár spontán is felületes, gyulladásos környezetű fekélyek alakulnak ki, melyek nehezen gyógyulnak, fájdalmasak. Új lehetőséget teremt a helyi sebkezelésben a lézer alkalmazása. Lézerünk segítségével a sebtisztítást végezzük el, a sugár a sebet felületesen rétegről-rétegre megtisztítja, fertőtleníti, mindezt fájdalommentesen. További információ: https://vpmed.hu/informaciok/fekelykezeles/
Lehet baj, ha nem távolítjuk el a tágult visszeret?

A visszérbetegségek következtében a lábszár, a lábujjak vérellátása károsodik. A vénákban pangó vér lerakja a benne lévő színezőanyagokat, ezáltal a bőrön kiütések jelentkeznek. Az elhasznált, kötőszövetekbe szivárgó vér károsítja a szöveteket, azok veszítenek rugalmasságukból. A gyulladt, száraz, elvékonyodott bőr sokkal kevésbé lesz ellenálló a fertőző betegségekre, hamarabb elterjedhetnek a gombás betegségek. A trombózis és az orbánc a bőr apró repedései miatt alakulhat ki.

Néhány év elhanyagolt visszérprobléma már a láb fekélyesedéséhez vezethet.

A következmények elkerülése érdekében érdemes tehát eltávolítani a tágult visszereket. Súlyos esetekben mindenképp sebészi beavatkozás szükséges, amely már a panaszmentes időszakokban is javasolt. Ezzel megelőzhetőek a fájdalmas következmények.

Injekciós kezeléssel leginkább a bőrvénákat tudják kezelni. Ilyenkor gyulladáskeltő anyagot juttatnak a vénafalba, amellyel összetapasztják a beteg vénák falát, így elzárva azokat a keringésből.

Visszérproblémákkal forduljon szakorvoshoz! Várjuk Önt is budapesti visszérgyógyászati magánrendelőnkben!

Milyen tünetei lehetnek a visszerességnek?
Néha fáradtnak, nehéznek érzi a lábát, és éjjelenként lábgörcsei vannak? Úgy gondolja, nem komoly a probléma, ezért csak legyint rá? Éppen ezek a tünetek a visszeresség előjelei!
Maradandó-e a kezelés?
Az utóbbi évtizedekben rengeteget fejlődött az orvostechnika. Ennek köszönhetően kezeléseink eredménye hosszú távon nem különbözik a hagyományos műtéti eredményektől, ráadásul modern eszközeinkkel lényegesen kisebb a műtéti megterhelés és a kockázat!
Mennyi ideig kell kórházban maradni a visszérműtétet követően?
A visszérkezelés ambuláns sebészeti beavatkozásként történik: panaszmentesség esetén a műtét után rövid idővel kísérővel távozhat.
A masszázs vajon segít vagy ront a visszér helyzetén?
A klasszikus masszázs tilos a vénagyulladás esetén! A visszértágulatokat a szív irányába, finoman simogatva masszírozza, de lehetőleg ne túl gyakran!
Műtét után nagy vérömleny alakult ki a combon vagy a lábszáron – vissza kell menni az orvoshoz?
Alapvetően természetes, ha a műtét után pár nappal láthatóvá válik a bőrön is vérömleny, a gond csak akkor van, ha ez folyamatosan növekszik, feszül, gyulladást, lázas állapotot okoz. Ha az eset kérdéses, inkább mutassák meg olyannak, aki ért hozzá.